გიორგი შალუტაშვილი - რეალობა ის იყო, რომ 25 აქტივისტი 700 სტუდენტს აბულინგებდა
შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შალუტაშვილმა განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა და კულტურის კომიტეტების ერთობლივ სხდომაზე თეატრალურ უნივერსიტეტში არსებულ ვითარებაზე ისაუბრა.
"კანონის წინაშე ყველა თანაბარი უნდა ვიყოთ. მით უმეტეს, თეატრს აქვს ძალზე ხმამაღლა სათქმელი, თავისი ფუნქციიდან გამომდინარე და ქართული თეატრი იყო ის ორგანიზაცია, ის ფენომენი, რომელმაც ეროვნული იდენტობა შემოუნახა სწორედ იმ წლების მანძილზე და გიორგი ერისთავის თეატრიც მაგიტომ შეიქმნა და ქართულ თეატრს სათავეში ედგნენ ილია ჭავჭავაძე და  დიმიტრი ყიფიანი, ორივე მოწამებრივად მოკლული. ამიტომ, რასაკვირველია ამ ტრადიციის შენარჩუნება ვფიქრობ, ძალზე მნიშვნელოვანია.
თქვენ იცით, რომ საკმაოდ დიდი ტურბულენტობა და რყევები იყო ჩვენთან, რთულად აისახა, ძალიან დიდი შრომა დაგვჭირდა იმისათვის, რომ ბევრი რამ გასაგები გამხდარიყო ახალგაზრდებისთვის. ახალგაზრდები არიან ყველაზე მოწყვლადი, იოლად დასაზიანებელი ნაწილი, იოლად ასაგდები და ცნობილია ესეც, რომ ყველა რევოლუცია სტუდენტების ხელით ხდებაო, ამბობენ  იმიტომ, რომ ძალზე ადვილია დააჯერო ახალგაზრდა, რომ ხელის გაწვდენაზეა სამოთხე, ხოლო რაც ხდება, ეს ემოციებიდან გამომდინარე.
რაც შეეხება უშუალოდ ჩვენს უნივერსიტეტს. ამჟამად შემოქმედებითი და პედაგოგიური საქმიანობა მიდის სრულიად შეუფერხებლად. თითქმის 100 %-იანი დასწრება არის. ადამიანურად გიზიარებთ, რომ ძალიან აქტიურები იყვნენ ის ადამიანები, რომლებიც გამოხატავდნენ, რომ რეალურად იყვნენ ინსინუაციების მსხვერპლები და არაერთი შემთხვევა იყო, როდესაც მოდიოდნენ და ბოდიშს იხდიდნენ იმისათვის, რომ რეალურად სხვებს აზიანებდნენ. რეალობა იყო ეს, რომ 20-25 აქტივისტი ფაქტობრივად აბულინგებდა 600-700 სტუდენტს. ეს ჩანდა, თუმცა დიდი ძალისხმევის ხარჯზე დამშვიდდა. პრობლემა იმაში იყო, რომ ამ ტურბულენტობაში კონკრეტული ძალები პირდაპირ ეუბნებოდნენ, რომ არ დაიწყოთ დიალოგი რექტორთან, არ დაიწყოთ დიალოგი პედაგოგებთან და ისევ ეს თაობა დაზარალდა", - განაცხადა გიორგი შალუტაშვილმა.

Rector of Shota Rustaveli Theatre and Film University addresses campus unrest
Shalutashvili claimed that a small group of 20-25 activists had previously harassed 600-700 students, but the situation has since stabilized
Rector of Shota Rustaveli Theatre and Film University, Giorgi Shalutashvili, on Monday spoke about recent turbulence at the university during a joint session of the Education, Science and Youth Affairs Committee and the Culture Committee.
Shalutashvili stressed the historical and cultural role of Georgian theatre in preserving national identity, noting that institutions such as the Giorgi Eristavi Theatre were founded under the guidance of prominent figures like Ilia Chavchavadze and Dimitri Kipiani.
He acknowledged that the university had experienced periods of turbulence, which affected students, particularly younger ones, who are more vulnerable to influence. “All revolutions happen through students because it is easy to persuade the young that heaven is within reach,” Shalutashvili said.
According to the rector, creative and pedagogical activities were now running smoothly, with near full attendance.
He added that a small group of 20-25 activists had previously harassed 600-700 students, but the situation has since stabilized. Shalutashvili also noted that some individuals who had spread misinformation have since apologized.
“The problem was that certain forces discouraged students from engaging in dialogue with the rector or faculty, which left this generation particularly affected,” he said.