გივი მიქანაძე - ეს ადამიანები მაქსიმალურ კომუნიკაციაში იყვნენ სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფთან, რომ საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება ევროსაბჭოში არ ყოფილიყო ცნობილი
2024 წლის არჩევნებზე ბარიერგადალახული ოთხი პოლიტიკური ჯგუფის წარმომადგენლები აქტიურად ეკონტაქტებოდნენ [ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე] ჯგუფებს იმისთვის, რომ საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება არ ყოფილიყო ცნობილი, - ამის შესახებ ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის (PACE), საპარლამენტო დელეგაციის წევრმა, "ქართული ოცნების" დეპუტატმა გივი მიქანაძემ, პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე განაცხადა, სადაც 2012-2025 წლებში ზოგიერთი პოლიტიკოსის მხრიდან საქართველოს საგარეო პოლიტიკური მიზნების საზიანოდ განხორციელებული ქმედებები განიხილება.
მისი განცხადებით, სტრასბურგში, ოპოზიციონერი პოლიტიკოსებისა და არასამთავრობო სექტორის საკმაოდ დიდი სპექტრი იყო წარმოდგენილი, რომლებიც მაქსიმალურად ეკონტაქტებოდნენ სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფს, ავრცელებდნენ დეზინფორმაციას და კატეგორიულად მოითხოვდნენ, რომ საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე არ ყოფილიყო ცნობილი.
"სტრასბურგში გამოაგზავნეს დელეგაცია, რომლის შემადგენლობაში შედიოდნენ თინა ბოკუჩავა, სალომე სამადაშვილი, გიორგი კანდელაკი, ზურაბ ჭიაბერაშვილი, ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე - საკმაოდ დიდი სპექტრი იყო პოლიტიკოსების მხრიდან, შეიძლება ვიღაც გამომრჩეს, მაგრამ ძირითადი კონტინგენტი ეს მახსენდება. ასევე, არასამთავრობო სექტორიდან იქ ნინო დოლიძე - სამართლიანი არჩევნები, ნონა ქურდოვანიძე - ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, გიორგი ბურჯანაძე - რომელ ორგანიზაციას წარმოადგენდა, გამიჭირდება თქმა. გიორგი კანდელაკი როგორც მახსოვს, იქ უფრო წარმოდგენილი იყო როგორც არასამთავრობო ორგანიზაცია „სოვლაბის“ წარმომადგენელი. იქ იყო „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ წარმომადგენელი [გიორგი] ონიანი, თინა ხიდაშელი, რომლის ორგანიზაციის სახელი არ მახსოვს.  ეს ადამიანები მაქსიმალურ კომუნიკაციაში იყვნენ სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფებთან და ინდივიდუალურ პოლიტიკოსებთან. ეს კომუნიკაციები ხდებოდა ძირითად შემთხვევაში ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის კორიდორებში, თუმცა, რიგი პოლიტიკური ჯგუფების შეკრებაზე მოხდა მათი მიწვევა, სადაც მათ სრულიად დეზინფორმაციული ინფორმაციის გაზიარების შესაძლებლობა მიეცათ.
ამასთანავე, მიმდინარეობდა აქტიური მუშაობა მათი მხრიდან და ეს დასტურდება იმით, რომ პოლიტიკოსების ნაწილი შეხვდა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტსა და ასამბლეის გენერალურ მდივანს, სადაც ისინი კატეგორიულად აყენებდნენ საკითხს, რომ საქართველოს დელეგაციის უფლებამოსილება არ უნდა ყოფილიყო ცნობილი“, - განაცხადა გივი მიქანაძემ.

Georgian ruling party MP alleges opposition sought to block delegation’s credentials at CoE
The MP alleged that some of these figures held meetings with the President of PACE and the Secretary General of the Council of Europe, during which they “categorically” opposed the recognition of Georgia’s delegation.
Givi Mikanadze, a Georgian Dream ruling party MP and Chair of the Committee on Education, Science and Youth Affairs, who also serves as a member of the country’s Parliamentary delegation to the Council of Europe, has accused opposition politicians and civil society representatives of orchestrating a campaign to undermine the country’s international standing by attempting to prevent the recognition of the delegation’s credentials at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg.
Speaking at a session of the Georgian Parliament’s temporary investigative commission probing alleged crimes under the previous United National Movement government between 2003-2012, Mikanadze claimed that following the 2024 general elections, a coordinated effort was made by representatives of four opposition groups and various non-governmental organizations to block the official delegation’s accreditation at PACE.
“After the elections, there was an unprecedented mobilization of radical groups, opposition politicians, and NGO representatives,” Mikanadze said. “Their primary objective was to prevent the recognition of the Georgian delegation’s credentials and thereby harm the country’s international image.”
Mikanadze further  claimed a range of individuals travelled to Strasbourg, including opposition figures Tina Bokuchava, Salome Samadashvili, Giorgi Kandelaki, Zurab Chiaberashvili, and Zurab Girchi Japaridze. He also named NGO representatives such as Nino Dolidze (ISFED), Nona Kurdovanidze (Georgian Young Lawyers’ Association), and Giorgi Oniani (Transparency International – Georgia), among others.
“These individuals were in close contact with political groups within PACE, particularly the European People’s Party and the Alliance of Liberals and Democrats for Europe. They actively lobbied against our delegation, spread disinformation, and urged political leaders to deny our credentials,” Mikanadze said.
“I do not recall this level of mobilisation by non-official individuals. Many of them had previously refused their parliamentary mandates and were not legitimate representatives of the Georgian legislature.”