გივი მიქანაძე სამუშაო ვიზიტით ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაემგზავრა
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გივი მიქანაძე სამუშაო ვიზიტით ამერიკის შეერთებულ შტატებში გაემგზავრა.
პრესსამსახურის ინფორმაციით, მინისტრი ნიუ-იორკში გაეროს მიერ ორგანიზებულ ახალგაზრდობის ფორუმზე (2026 ECOSOC Youth Forum) სიტყვით გამოვა.
ვიზიტის ფარგლებში გივი მიქანაძე შეხვდება ევროპული სახელმწიფოების განათლებისა და მეცნიერების სფეროს ლიდერებსა და გაეროს სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებს.
"მინისტრი პენსილვანიის წმინდა მღვდელმოწამე გრიგოლ ფერაძის სახელობის ქართული კულტურის ცენტრს ეწვევა. ასევე აშშ-ში მოქმედი საკვირაო სკოლების ხელმძღვანელებს საქართველოს განათლების სისტემაში მიმდინარე რეფორმებს გააცნობს.
გივი მიქანაძე ორმხრივ ფორმატში შეხვედრებს გამართავს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტსა და განათლების სახელმწიფო დეპარტამენტში", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Education Minister departs for US to attend UN Youth Forum
Georgian Education Minister Givi Mikanadze has departed for an official working visit to the United States, where he is set to participate in the ECOSOC Youth Forum 2026 in New York City.
The Ministry’s press service said Mikanadze will deliver a speech at the forum, which is organised by the United Nations and focuses on youth engagement in global development issues.
During the visit, the Minister is scheduled to meet with education and science leaders from European countries, as well as senior officials from various UN agencies.
As part of his trip, Mikanadze will also visit the Saint Hieromartyr Grigol Peradze Georgian Cultural Center of Pennsylvania, where he will meet with representatives of Georgian Sunday schools operating in the US and present ongoing reforms in Georgia’s education system.
In addition, the Minister will hold bilateral meetings with representatives from the US Department of State and the US Department of Education.