გურო იმნაძე – ხელისუფლებამ მოახდინა ავტობანებზე შეკრება-მანიფესტაციების კრიმინალიზება
“ქართულმა ოცნებამ” გუშინ ცვლილებები შეიტანა მთავრობის დადგენილებაში და სტრატეგიული ობიექტების ნუსხას დაემატა საერთაშორისო მნიშვნელობის საავტომობილო გზები. შესაბამისად, ახლა უკვე სისხლის სამართლის წესით დაისჯება ასეთი ობიექტების ბლოკირება. მარტივად რომ ვთქვათ, ხელისუფლებამ მოახდინა ავტობანებზე შეკრება-მანიფესტაციების კრიმინალიზება, – ამის შესახებ სოციალურ ქსელში “სოციალური სამართლიანობის ცენტრის” იურისტი გურო იმნაძე წერს.
“უფლებადამცველებმა ისედაც ვიცოდით, რომ მთავრობა ამ ცვლილებებს აუცილებლად შეიტანდა დადგენილებაში. მეტიც “ქართული ოცნების” ანტიდემოკრატიული ზრახვების ფონზე, გასაკვირიც კია, რომ აქამდე არ იყო ეს ქმედება კრიმინალიზებული.
ეს ცვლილებები ჩემთვის ორ რამეს აჩვენებს:
მთავრობას ეშინია პროტესტის, აქტივისტური ჯგუფების და ამ შიშის გამო, მზადაა ავტორიტარიზმის ყველა ნიშან-თვისება დააკანონოს;
პროტესტს სჭირდება მეტი მოქნილობა, კრეატიულობა და ოპერატიულობა. ავტორიტარი ხელისუფლების პირობებში, ნებისმიერ მოქმედებას ძალიან მძიმე ფასი შეიძლება ჰქონდეს. ამიტომ ჩვენი ნაბიჯები ძალიან სტრატეგიულად, კრეატიულად და ოპერატიულად უნდა იგეგმებოდეს, რათა მუდმივად რამდენიმე ნაბიჯით უკან არ ვიყოთ”, – წერს გურო იმნაძე.
31 იანვრის დადგენილების თანახმად, სტრატეგიული/განსაკუთრებული ობიექტების ნუსხაში საერთაშორისო მნიშვნელობის გზები დაემატა.
კანონმდებლობის მიხედვით, სტრატეგიული/განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდება/ბლოკირება სისხლის სამართლის დანაშაულია.
სისხლის სამართლის კოდექსის 222-ე მუხლი „სტრატეგიული ან განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტის ხელში ჩაგდებას” , ბლოკირებას გულისხმობს და გარკვეულ შემთხვევებში, 4 წლამდე პატიმრობას გულისხმობს.

Georgian Gov’t criminalizes protests on highways
The ruling party Georgian Dream has introduced amendments to a government decree, adding international highways to the list of strategic sites. As a result, blocking these roads is now a criminal offense.
Lawyer Guro Imnadze from the Social Justice Center commented on the changes, stating that the government has effectively criminalized protests on highways.
“Human rights defenders were already aware that the government would introduce these changes. Given Georgian Dream’s anti-democratic tendencies, it is surprising that this measure had not been implemented sooner,” Imnadze wrote on social media.
According to him, the amendments indicate two key points:
1. “The government fears protests and activist groups, and in response, it is ready to legalize all the traits of authoritarianism.”
2. “Protest movements now require greater flexibility, creativity, and strategic planning. Under an authoritarian regime, any action may come with severe consequences. Our steps must be planned strategically to stay ahead.”
The decree, issued on January 31, officially classified international highways as strategic or specially designated sites.
Under Georgian law, obstructing or seizing a strategic site is considered a criminal offense. Article 222 of the Criminal Code defines such actions and, in certain cases, imposes a prison sentence of up to four years.