დეკემბერში ევროკომისია გამოაქვეყნებს ვიზალიბერალიზაციის ანგარიშს, მათ შორის საქართველოსთვისაც და ამ ანგარიშს გაუზიარებენ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს, - ამის შესახებ საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა პაველ ჰერჩინსკიმ განაცხადა.
მისივე თქმით, არის ახალი მექანიზმი, რომელიც ეხება არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ ყველა ქვეყანას, რომლებიც სარგებლობენ უვიზო მიმოსვლით ევროკავშირში.
"2024 წლის გაზაფხულზე, ცხადად ვთქვით, რომ გთხოვთ, არ მიიღოთ უცხოელი აგენტების კანონი, რომელსაც გამჭვირვალობის კანონი ეწოდება, რადგან ამას ექნებოდა შედეგები. 2024 წლის ივნისში, საქართველოს პარლამენტის მიერ ამ კანონის მიღების გამო, ევროკავშირის საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება, ფაქტობრივად, შეეჩერებინა საქართველოს გაწევრიანება, უთხრა საქართველოს მთავრობას, შეეცვალა კურსი. ევროკავშირის საბჭოს 24 ივნისის გადაწყვეტილება პირველი გამოღვიძების ზარი იყო. გასულ კვირას, ალბათ, ბოლო ზარი იყო გაფართოების ანგარიში, რომელიც იყო გამანადგურებელი საქართველოს მისწრაფებებისთვის, შეუერთდეს ევროკავშირს. ვიმედოვნებ, რომ ქართველ პარლამენტარებს 18 თვეზე ნაკლები დრო დასჭირდებათ ანგარიშის შესასწავლად, რომ იმოქმედონ, რადგან თუ საქართველო, საქართველოს მთავრობა სერიოზულად არის განწყობილი როდისმე ევროკავშირში გასაწევრიანებლად, მათ დაუყოვნებლივ სჭირდებათ კურსის შეცვლა.
არის ახალი მექანიზმი, რომელიც ეხება არა მხოლოდ საქართველოს, არამედ ყველა ქვეყანას, რომლებიც სარგებლობენ უვიზო მიმოსვლით ევროკავშირში. დეკემბერში ევროკომისია გამოაქვეყნებს ვიზალიბერალიზაციის ანგარიშს, მათ შორის საქართველოსთვისაც და ამ ანგარიშს გაუზიარებენ ევროკავშირის წევრ ქვეყნებს. ამის შემდეგ მას ევროკავშირის წევრები განიხილავენ და მიიღებენ გადაწყვეტილებას. წევრი ქვეყნები რა გადაწყვეტილებას მიიღებენ, ამაზე სპეკულაცია არ მინდა“, – განაცხადა პაველ ჰერჩინსკიმ.

EU Ambassador: European Commission to publish visa liberalisation report for Georgia in December
The European Commission will release its latest visa liberalisation monitoring report in December, which will include an assessment of Georgia, EU Ambassador to Georgia Pawel Herczynski announced on Wednesday. The report will then be shared with EU member states for review and further decision-making.
According to Herczynski, the new mechanism applies not only to Georgia but to all countries enjoying visa-free travel with the European Union. “In December, the European Commission will publish the visa liberalisation report, including for Georgia, and this report will be shared with EU member states. After that, member countries will consider it and make their decisions. I do not want to speculate on what those decisions might be,” the ambassador said.
Herczynski also reiterated the EU’s earlier warnings regarding the foreign transparency law, which the European Union had advised the Georgian government not to adopt.
“In spring 2024, we clearly said: please do not pass the foreign agents law, known as the transparency law, because it would have consequences. In June 2024, following its adoption by the Georgian Parliament, the EU Council decided to effectively halt Georgia’s accession process and called on the government to change course. The Council’s June 24 decision was the first wake-up call. The enlargement report released last week was probably the final one - devastating for Georgia’s EU ambitions,” Herczynski stated.
He urged Georgian lawmakers to act swiftly to reverse course if the country’s leadership remained serious about EU integration. “I hope Georgian parliamentarians will not need more than 18 months to study this report and act. If Georgia truly wishes to join the EU one day, the government must change direction immediately,” he added.