ილია ღუდუშაური სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ბრალდებით არის დაკავებული
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, საქართველოს დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე ილია ღუდუშაური დააკავეს, რომელიც ამავდროულად აღნიშნული სამინისტროს შესყიდვების სატენდერო კომისიის თავმჯდომარე იყო, – ამის შესახებ უწყებაში გამართულ ბრიფინგზე ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის სამმართველოს უფროსის მოადგილემ გუგა თავბერიძემ განაცხადა.
"გამოძიებით დადგინდა, რომ 2022 წლის 27 სექტემბერს საქართველოს დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ გამოაცხადა ტენდერი სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე. ტენდერის საბოლოო ბენეფიციარი იყო სსიპ – საგანგებო სიტუაციების კოორდინაციისა და გადაუდებელი დახმარების ცენტრი. ტენდერში მონაწილეობა მიიღო სამმა კომპანიამ, ხოლო გამარჯვებულად გამოვლინდა ერთ-ერთი კომპანია, რომელმაც ყველაზე დაბალი ფასი – 8 525 876 ლარი შესთავაზა.
აღნიშნული ტენდერი შეწყდა მინისტრის მოადგილის ილია ღუდუშაურის უკანონო დავალებით. მან ბოროტად გამოიყენა სამსახურებრივი უფლებამოსილება სხვა კომპანიისთვის უპირატესობის მინიჭების მიზნით. 2023 წლის 10 მაისს, მისი მითითებით, გამოცხადდა ახალი ტენდერი, რომლის პირობები მორგებული იყო ერთ კონკრეტულ პრეტენდენტზე, რის შედეგადაც სხვა კომპანიებმა მონაწილეობა ვერ მიიღეს.
წინასწარ შერჩეულ კომპანიას სამინისტრომ უსაფუძვლოდ გადაუხადა 2 138 196 ლარი, რითაც არსებითად დაირღვა სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესები.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლის მე-2 ნაწილით.
კორუფციულ დანაშაულებში მონაწილე პირთა გამოვლენის, მათი პასუხისგებაში მიცემისა და კორუფციული ფაქტების მაქსიმალური პრევენციის მიზნით, ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური ინტენსიურ რეჟიმში აგრძელებს ოპერატიულ და საგამოძიებო მოქმედებებს“, – განაცხადა გუგა თავბერიძემ.

Tavberidze said the tender was cancelled on Gudushauri’s “unlawful instructions,” and a new tender was issued on 10 May 2023 with conditions “tailored for a pre-selected company"
Ilia Gudushauri, former deputy minister of Georgia’s Ministry of Internally Displaced Persons, Labor, Health and Social Affairs and chair of the ministry’s procurement tender commission, has been arrested on suspicion of abusing his official powers, the Financial Ministry’s Investigative Service said on Tuesday.
At a briefing, Deputy Head of the Investigative Service Guga Tavberidze said that in September 2022 the ministry announced a tender to purchase emergency medical transport vehicles, with the ultimate beneficiary being the Emergency Situations Coordination and Urgent Aid Center. Three companies participated, and the winning bid offered the lowest price of 8,525,876 GEL.
Tavberidze said the tender was cancelled on Gudushauri’s “unlawful instructions,” and a new tender was issued on 10 May 2023 with conditions “tailored for a pre-selected company,” preventing other firms from participating. The pre-selected company was paid 2,138,196 GEL “without justification,” he added, causing “significant harm” to the state’s legal interests.
The Service said it continued to carry out “intensive operational and investigative measures” to identify and hold accountable those involved in alleged corruption and to prevent further incidents.