ილიაუნის პროფესორები - მოვუწოდებთ გადაწყვეტილების მიმღებებს, შეცვალონ დადგენილებით დაწესებული კვოტები
მიგვაჩნია, რომ ეს გადაწყვეტილება არის დისკრიმინაციული ჩვენი ფაკულტეტის მიმართ. მოვუწოდებთ გადაწყვეტილების მიმღებებს, შეცვალონ დადგენილებით დაწესებული კვოტები, - ამის შესახებ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიზნესის, ტექნოლოგიებისა და განათლების მიმართულებების პროფესორების განცხადებაშია აღნიშნული.
"ხაზგასმით მინდა აღვნიშნოთ, ჩვენ ინგლისურენოვან MBA-ს არ ჰყავს ანალოგი საქართველოში არსებულ სახელმწიფო უნივერსიტეტში. პროგრამაში ისწავლება მრავალფეროვანი, ინოვაციური და უნიკალური სასწავლო კურსები. ის შემუშავდა ავსტრიის ბურგენლანდის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. პროგრამა არის სრულიად ინგლისურენოვანი, რაც იძლევა არამხოლოდ ადგილობრივი სტუდენტების ევროპულ უსდ-ში "ერაზმუს+" ფარგლებში სასწავლებლად გაგზავნას, არამედ შესაძლებელს ხდის პროგრამაზე უცხოელი სტუდენტების მიღებას. პროგრამაში მონაწილე სტუდენტებს აქვთ ორმაგი ხარისხის მოპოვების შესაძლებლობა (დღეისთვის 26 ქართველ სტუდენტს მოპოვებული აქვს ავსტრიის ბურგენლანდის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტის ხარისხი საერთაშორისო ბიზნესის კუთხით, 24 ავსტრიელს კი ილიაუნის MBA). რაც შეეხება ტრადიციებს, გვინდა, აღვნიშნოთ, რომ ბიზნესთან დაკავშირებული ვერცერთი პროგრამა სახელმწიფო უნივერსიტეტებისთვის ვერ ჩაითვლება ტრადიციულად იმ მიზეზის გამო, რომ სამწუხაროდ, 1990-იან წლებამდე ეს პროგრამები არსად ისწავლებოდა. 12 თებერვლის დადგენილების შედეგად ფაკულტეტის ყველა სკოლაში შემცირდა მისაღები კვოტების რაოდენობა, ბიზნესსკოლაში კი საერთოდ განულდა. ჩვენ პროგრამების მაღალი ხარისხისა და მათზე მზარდი მოთხოვნის ფონზე, მიგვაჩნია, რომ ეს გადაწყვეტილება არის დისკრიმინაციული ჩვენი ფაკულტეტის მიმართ. მოვუწოდებთ გადაწყვეტილების მიმღებებს, შეცვალონ დადგენილებით დაწესებული კვოტები", - აღნიშნულია განცხადებაში.
განათლების მინისტრის გადაწყვეტილებით, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში დადგინდება კვოტები, თუ რამდენ სტუდენტს მიიღებს სასწავლებელი, კერძოდ, ილიას უნივერსიტეტს სასწავლებელში არსებულ პროგრამებზე, ჯამურად, 300 სტუდენტის მიღების შესაძლებლობა ექნება.

Under the Education Minister’s decision, Ilias State University will have a total enrollment cap of 300 students across all its programs
Professors from the business, technology, and education faculties of Ilias State University have criticized a recent government decision setting student quotas, calling it discriminatory against their faculty.
“In particular, our English-language MBA program has no equivalent in any other state university in Georgia. It offers diverse, innovative, and unique courses, developed in collaboration with the University of Applied Sciences Burgenland in Austria,” the professors said in a statement.
The program is entirely in English, allowing both local students to participate in the Erasmus+ program in Europe and foreign students to enroll. It also offers a dual-degree option: currently, 26 Georgian students have earned a degree from the University of Applied Sciences Burgenland in international business, while 24 Austrian students have obtained Ilia University’s MBA, the professors said.
“Following the February 12 decree, admission quotas were reduced across all schools of the faculty, and the business school’s quota was completely eliminated. Given the program’s high quality and growing demand, we consider this decision discriminatory. We urge the authorities to revise the quotas set by the decree,” the statement read.
Under the Education Minister’s decision, Ilias State University will have a total enrollment cap of 300 students across all its programs.