ირაკლი ჩიქოვანმა რამშტაინის ფორმატის შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
თავდაცვის მინისტრი ბელგიის სამეფოში იმყოფება. ირაკლი ჩიქოვანმა ბრიუსელში, რამშტაინის ფორმატის რიგით 33-ე შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა. ნატოს შტაბ-ბინაში საერთაშორისო ჯგუფის შეხვედრას გაერთიანებული სამეფოს თავდაცვის სახელმწიფო მდივანი ჯონ ჰილი და გერმანიის თავდაცვის მინისტრი ბორის პისტორიუსი ხელმძღვანელობდნენ.
სხდომის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს ნატოს გენერალურმა მდივანმა მარკ რუტემ და უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა მიხაილო ფედოროვმა. შეხვედრას ალიანსის წევრი და პარტნიორი ქვეყნების თავდაცვის უწყებების ხელმძღვანელები და უმაღლესი რანგის ოფიციალური პირები დაესწრნენ.
სხდომის მონაწილეებმა უკრაინაში მიმდინარე ომის ვითარება მიმოიხილეს და სამხედრო დახმარების საჭიროებებზე იმსჯელეს.
რამშტაინის ფორმატი ამერიკის შეერთებული შტატების ინიციატივით 2022 წლის აპრილში ჩამოყალიბდა. 2025 წლის 13 თებერვლიდან კი, მას გაერთიანებული სამეფო გერმანიასთან ერთად უწევს კოორდინაციას.

Georgian Defence Minister participates in 33rd Ramstein format meeting in Brussels
Georgian Defence Minister Irakli Chikovani on Thursday took part in the 33rd meeting of the Ramstein format in Brussels during his visit to Belgium.
The meeting, held at NATO Headquarters, was chaired by UK Secretary of State for Defence John Healey and German Defence Minister Boris Pistorius.
Participants were addressed by NATO Secretary General Mark Rutte and Ukraine’s Defence Minister Mykhailo Fedorov. The session brought together defence ministers and senior officials from NATO member and partner countries.
Attendees reviewed the current situation in Ukraine and discussed the country’s military assistance needs.
The Ramstein format was established in April 2022 at the initiative of the United States. Since February 13, 2025, it has been coordinated jointly by the United Kingdom and Germany.