ირაკლი კირცხალია - მთელი საქართველოს 98,9%-მა დაადასტურა როგორც ჩვენი ერის თავისუფლების ურყევი არჩევანი, ასევე, განსაზღვრა ერთიანი დამოუკიდებელი საქართველოს მომავალი
31 მარტი საქართველოს პირველი პრეზიდენტის და ეროვნული გმირის ზვიად გამსახურდიას დაბადების დღეა. მას დღეს 87 წელი შეუსრულდებოდა. სწორედ მის სახელს უკავშირდება საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლა და 1991 წლის 31 მარტის რეფერენდუმი, რომელმაც ერთიანი საქართველოს ნათელი და მტკიცე პოზიცია მსოფლიოს აჩვენა, - ამის შესახებ საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი ირაკლი კირცხალია სოციალურ ქსელში წერს.
"შეკითხვას - “ხართ თუ არა თანახმა, რომ აღდგეს საქართველოს სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობა 1918 წლის 26 მაისის აქტის საფუძველზე?” მთელი საქართველოს ხმის მიცემის უფლების მქონე მოსახლეობის 98,9%-მა დადებითი პასუხი გასცა და ამით დაადასტურა როგორც ჩვენი ერის თავისუფლების ურყევი არჩევანი, ასევე, განსაზღვრა მომავალი ერთიანი დამოუკიდებელი საქართველოსი, დამოუკიდებელი გადაწყვეტილებებით და ეროვნული ინტერესების დაცვით, რასაც ყოველთვის პატივი უნდა ვცეთ.
"ქართული ოცნება" ყველაფერს გააკეთებს იმისთვის, რომ ჩვენი ქვეყანა ისევ გამთლიანდეს და ჩვენს სახელმწიფოებრიობას საფრთხე არასოდეს დაემუქროს", - წერს ირაკლი კირცხალია.

“Georgian Dream will do everything to ensure our country remains united and that our statehood is never threatened,” Kirtskhalia wrote
Irakli Kirtskhalia, leader of Georgia’s parliamentary majority, has marked 31 March as the birthday of the country’s first President Zviad Gamsakhurdia, who would have turned 87 today.
In a social media post on Tuesday, Kirtskhalia highlighted Gamsakhurdia’s central role in Georgia’s struggle for independence and the 31 March 1991 referendum, which demonstrated the nation’s united and determined position to the world.
He noted that 98.9% of eligible voters supported the question, “Do you agree that Georgia’s state independence should be restored based on the Act of 26 May 1918?” - affirming the Georgian people’s unwavering choice for freedom and shaping the path for a united, independent country guided by national interests.
“Georgian Dream will do everything to ensure our country remains united and that our statehood is never threatened,” Kirtskhalia wrote.