ირაკლი კობახიძე - 157 კომპანიას პირობით ეპატია 1 მილიარდი ლარის ჯარიმები, გაგრძელდება 1560 მეგავატი პროექტების განხორციელება
437
157 კომპანიას პირობით ეპატია 1 მილიარდი ლარის ჯარიმები. კომპანიების ნაწილმა უარი თქვა შეთავაზებით სარგებლობაზე, შედეგად შეწყდება 535 მეგავატის პროექტები, თუმცა გაგრძელდება 1560 მეგავატი პროექტების განხორციელება, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა.
მისი თქმით, ენერგეტიკას ენიჭება განსაკუთრებული მნიშვნელობა.
"როგორც მოგეხსენებათ, ჩვენ მივიღეთ ორიოდე თვის წინ გადაწყვეტილება, ენერგეტიკული კომპანიებისთვის ჯარიმებისა და საურავების პირობით დათქმით პატიების შესახებ და ეს პროცესი უკვე დასრულდა. მთლიანობაში 157 კომპანიას პირობით ეპატია 1 მილიარდი ლარის ჯარიმები. კომპანიების ნაწილმა უარი თქვა შეთავაზებით სარგებლობაზე, შედეგად შეწყდება 535 მეგავატის პროექტები, თუმცა გაგრძელდება 1560 მეგავატი პროექტების განხორციელება. ბუნებრივია, საქართველოს მთავრობის ეს გადაწყვეტილება ახალ იმპულსს მისცემს ენერგეტიკის სექტორის განვითარებას ჩვენს ქვეყანაში“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

PM: Gov’t grants conditional amnesty on ₾1bn in fines to 157 energy firms
Speaking at a government meeting, Kobakhidze said the programme, announced several months ago, has now concluded
Prime Minister Irakli Kobakhidze on Wednesday said 157 companies have been granted conditional forgiveness on fines and penalties totalling one billion lari under a government initiative aimed at supporting Georgia’s energy sector.
Speaking at a government meeting, Kobakhidze said the programme, announced several months ago, has now concluded.
He said some companies declined to take part in the offer, resulting in the cancellation of energy projects with a combined capacity of 535 megawatts.
However, projects totalling 1,560 megawatts will continue to move forward, according to the prime minister.
Kobakhidze said the government’s decision would provide fresh momentum to the development of Georgia’s energy sector, which he described as an area of particular strategic importance.