ირაკლი კობახიძე - 2022-2025 წლების განმავლობაში რეალურად ევროკავშირმა წამოიწყო ორპირი ქარის თამაშები საქართველოსთან მიმართებით
475
საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობები არის კრიზისულ მდგომარეობაში და მას აქვს ერთი მარტივი მიზეზი, ევროინტეგრაციის საკითხი 2022 წლის მარტიდან დღემდე გამოიყენება როგორც შანტაჟის ინსტრუმენტი ჩვენი ქვეყნის მიმართ, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ „ღამის კურიერში“ განაცხადა.
მისი თქმით, რეალურად ევროკავშირმა წამოიწყო ორპირი ქარის თამაშები საქართველოსთან მიმართებით.
"საბოლოო ჯამში ისე გამოდის, როდესაც შესთავაზეს თავიდან უკრაინას კანდიდატის სტატუსზე განაცხადი შემდეგ, ლოგიკური იყო, რომ მოლდოვა შეიტანდა, საქართველო შეიტანდა. ისე არ აღმოჩნდეს ბოლოს, რომ ეს ყველაფერიც მოაზრებული ყოფილიყო არა მარტო საქართველოს მიმართ, არამედ ყველა ქვეყნის მიმართ როგორც არა ღია კარის პოლიტიკა, ამ შემთხვევაში უკვე ევროკავშირის მხრიდან, არამედ როგორც ორპირი ქარის პოლიტიკა. რასაც ჩვენ ვაკვირდებით საქართველოსთან მიმართებით მთელი ამ წლების განმავლობაში,  2022-2023-2024-2025 რეალურად ევროკავშირმა წამოიწყო ორპირი ქარის თამაშები საქართველოსთან მიმართებით. მე ეს აღქმა მრჩება, როდესაც ეს განაცხადი გაკეთდა უკრაინისთვის, შეთავაზება კანდიდატის სტატუსის განაცხადის შეტანის თაობაზე, მე არ მგონია, რომ მოაზრებული ჰქონდათ უკრაინის გაწევრიანება ევროკავშირში. ეს ხდებოდა იმ დროს, როდესაც რუსული ტანკები იყო იმ მომენტისათვის კიევში შესული“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Georgia–EU relations are currently in a state of crisis, largely because the issue of European integration has been used as a tool of pressure against Georgia since March 2022, Prime Minister Irakli Kobakhidze said in an interview with Night Courier.
Kobakhidze said the European Union has effectively pursued a “double game” in its approach toward Georgia over the past several years.
“Ultimately, when Ukraine was first encouraged to apply for EU candidate status, it was logical that Moldova and Georgia would also submit applications. However, there is a sense that this process may not have been conceived as a genuine ‘open door’ policy - not only toward Georgia, but toward all countries - instead resembling a double standards approach on the part of the EU,” he said.
The Prime Minister added that this pattern has been evident in EU–Georgia relations from 2022 through 2025.
“What we have observed in Georgia’s case throughout 2022, 2023, 2024, and 2025 is that the European Union has in fact engaged in a double game toward Georgia. My impression is that when Ukraine was encouraged to apply for candidate status, EU membership for Ukraine was not truly envisioned at that moment. This was happening at a time when Russian tanks had already entered Kyiv,” Kobakhidze stated.