ირაკლი კობახიძე - აეროპორტის გაფართოებისთვის განხორციელდება 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია, რაც მის გამტარუნარიანობას მნიშვნელოვნად გაზრდის
დღეს გვაქვს ძალიან მნიშვნელოვანი დღე, ფრანგულ კომპანია Groupe ADP-სთან ხელს ვაწერთ ხელშეკრულებას თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გაფართოების შესახებ, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გაფართოების პროექტის პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, აეროპორტის გაფართოებისთვის განხორციელდება 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია, რაც უზრუნველყოფს მგზავრთნაკადის გაზრდას, სერვისების უწყვეტ გაუმჯობესებას, მგზავრებისთვის კომფორტული და უსაფრთხო გარემოს შექმნას, სწრაფ და ეფექტიან ოპერაციულ პროცესებს და თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სამგზავრო გამოცდილების დანერგვას.
"ხელშეკრულების ფარგლებში, Groupe ADP-ის მფლობელობაში არსებული კომპანია TAV-ი აეროპორტის მართვას დამატებით 5 წლით, 2031 წლის ბოლომდე, ვაზიანში თბილისის ახალი საერთაშორისო აეროპორტის მშენებლობის დასრულებამდე უზრუნველყოფს. აეროპორტის გაფართოებისთვის განხორციელდება 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია, რაც მის გამტარუნარიანობას მნიშვნელოვნად გაზრდის და ამასთან ერთად, მგზავრთა მომსახურების ხარისხს მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს. ინვესტიცია უზრუნველყოფს მგზავრთნაკადის გაზრდას, სერვისების უწყვეტ გაუმჯობესებას, მგზავრებისთვის კომფორტული და უსაფრთხო გარემოს შექმნას, სწრაფ და ეფექტიან ოპერაციულ პროცესებს და თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სამგზავრო გამოცდილების დანერგვას. განსაკუთრებული მადლობა მინდა გადავუხადო ჩვენს უცხოელ პარტნიორებს - Groupe ADP-ს და კომპანია TAV-ს საქართველოს აეროპორტების განვითარების პროცესში მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის", - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian PM: $150mln to be invested in Tbilisi Int’l Airport expansion
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Thursday announced a $150 million investment will be made to expand Tbilisi International Airport in the country’s capital, significantly increasing its capacity and improving passenger services.
Speaking at the presentation of the airport expansion project, Kobakhidze said that a contract was signed with the French company Groupe ADP for the development of the airport.
The Prime Minister noted the investment will support the growth of passenger traffic, continuous improvement of services, the creation of a comfortable and safe environment for travellers, faster and more efficient operational processes, and the introduction of a modern passenger experience that meets international standards.
Under the agreement, TAV, a company owned by Groupe ADP, will continue to manage Tbilisi International Airport for an additional five years, until the end of 2031, prior to the completion of the construction of the new Tbilisi International Airport in Vaziani.
Kobakhidze emphasised that the expansion project will not only significantly increase the airport’s capacity but also substantially enhance the quality of passenger service. He also expressed gratitude to Groupe ADP and TAV for their long-standing and productive cooperation in the development of Georgia’s airport infrastructure.