ირაკლი კობახიძე - არის მცდელობა, რომ ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების საკითხის წინ წამოწევით ჩაერიონ ჩვენს დემოკრატიულ არჩევნებში
არჩევნებში პირდაპირი ჩარევის არაერთი შემთხვევა გვახსოვს, აქაც არის მცდელობა, რომ ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების საკითხის წინ წამოწევით ჩაერიონ ჩვენს დემოკრატიულ არჩევნებში, ესეც ძალიან უარყოფითად აისახება ევროპული ბიუროკრატიის იმიჯზე, რაც განსაკუთრებით დასანანია, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა.
მისი თქმით, არჩევნების წინ ყოველ ჯერზე არის სხვადასხვა სახის მცდელობები, რათა დააზიანონ „ქართული ოცნების“ საარჩევნო შანსები.
"ეს ყველაფერი დაიწყო 2020 წელს, როდესაც ევროკავშირი აპირებდა დაახლოებით 70 მილიონი ევროს სესხის გაჩერებას ქვეყნისთვის არჩევნებამდე 2 კვირით ადრე. მაშინ დავასწარით და ჩვენ ვთქვით უარი ამ სესხზე, აღარ გვჭირდებოდა არაფერში ეს სესხი, მაგრამ ეს იყო პირდაპირ გათვლილი საარჩევნო შედეგზე, უნდა დაეზიანებინა ჩვენი საარჩევნო შანსები და ამ სულისკვეთებით გრძელდება მოქმედება. ასევე გვახსოვს, იგივე წინა არჩევნებზე, ბატონი ელჩი პირდაპირ გამოვიდა და მოუწოდა ამომრჩეველს მობილიზაციისკენ არჩევნების დღეს „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების წინააღმდეგ და შესაბამისად, ოპოზიციის სასარგებლოდ. ასეთი პირდაპირი ჩარევის არაერთი შემთხვევა გვახსოვს, აქაც არის მცდელობა, რომ ამ საკითხის წინ წამოწევით ჩაერიონ ჩვენს დემოკრატიულ არჩევნებში, ესეც ძალიან უარყოფითად აისახება ევროპული ბიუროკრატიის იმიჯზე და რაც განსაკუთრებით დასანანია, ამით ხდება არა მხოლოდ ევროპული ბიუროკრატიის დისკრედიტება, არამედ მთლიანად ევროკავშირის დისკრედიტებაც, რაც მართლაც დასანანია“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has accused a segment of the European bureaucracy of attempting to interfere in Georgia’s democratic process by pushing the issue of suspending visa-free travel to the Schengen Area ahead of the upcoming elections.
“We have witnessed multiple instances of direct interference in our elections,” Kobakhidze said, adding that “raising the issue of visa suspension now is yet another attempt to influence our democratic elections.” He stressed that such actions negatively impact the image of European institutions, calling it "particularly regrettable."
The Prime Minister claimed there are repeated attempts before every election to damage the ruling Georgian Dream party’s electoral prospects. He recalled events from 2020, when the EU considered suspending a €70 million loan just two weeks before the parliamentary elections. “We preempted this by rejecting the loan ourselves, but the intention was clear — to harm our election chances,” he stated.
Kobakhidze also pointed to a previous election, alleging that an EU ambassador openly urged voters to mobilize against Georgian Dream, which he described as a direct act of interference in favor of the opposition.
“This is not just a blow to the image of the European bureaucracy,” he warned, “but also a discrediting of the European Union as a whole, which is truly unfortunate.”