ირაკლი კობახიძე – ავტოკეფალიის აღდგენის დღე კიდევ ერთხელ გვახსენებს, რომ ჩვენი სულიერი ფასეულობები, ისტორიული მემკვიდრეობა და სახელმწიფოებრივი აზროვნება ერთმანეთისგან განუყოფელია
1917 წლის 25 მარტს აღდგა საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალია. ეს უმნიშვნელოვანესი მოვლენა ჩვენი სახელმწიფოებრიობისა და სულიერი ფასეულობების აღდგენის სიმბოლოდ იქცა, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი კობახიძის განცხადებაშია აღნიშნული.
მისი თქმით, ილია ჭავჭავაძის, დიმიტრი ყიფიანის, ექვთიმე თაყაიშვილის და მრავალი სხვა მამულიშვილის ძალისხმევით, ეკლესიამ დაიბრუნა თავისუფლება, რაც ერისა და ბერის ერთიანობისა და საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის ბრძოლის ქვაკუთხედი გახდა.
“აღსანიშნავია, რომ ჩვენი ავტოკეფალიის ოფიციალურად ცნობა საერთაშორისო დონეზე მხოლოდ 1990 წელს, უწმინდესისა და უნეტარესის, კათოლიკოს-პატრიარქის ილია II-ის უდიდესი პირადი ძალისხმევისა და ავტორიტეტის წყალობით მოხერხდა. ამგვარად, საბოლოოდ აღდგა ისტორიული სამართლიანობა და ქართულმა ეკლესიამ მსოფლიო დამოუკიდებელ და თანასწორ მართლმადიდებელ ეკლესიათა შორის კუთვნილი ადგილი დაიკავა.
ეს დღე კიდევ ერთხელ გვახსენებს, რომ ჩვენი სულიერი ფასეულობები, ისტორიული მემკვიდრეობა და სახელმწიფოებრივი აზროვნება ერთმანეთისგან განუყოფელია”, – აღნიშნულია განცხადებაში.

Georgia commemorates the anniversary of the restoration of the autocephaly of the Georgian Orthodox Church, a significant milestone in the nation’s history. The event, which took place on March 25, 1917, is seen as a symbol of the revival of Georgian statehood and spiritual heritage.
Prime Minister Irakli Kobakhidze marked the occasion with an official statement, highlighting the role of key historical figures in the struggle for the Church’s independence.
“Through the efforts of Ilia Chavchavadze, Dimitri Kipiani, Ekvtime Takaishvili, and many other patriots, the Church regained its freedom, which became the cornerstone of the struggle for national unity and Georgia’s independence,” the statement read.
While the Georgian Orthodox Church declared its autocephaly in 1917, it was not until 1990 that it was officially recognised on the international stage. Kobakhidze noted this was achieved through the personal efforts and authority of His Holiness and Beatitude, Catholicos-Patriarch Ilia II.
“Thus, historical justice was finally restored, and the Georgian Church took its rightful place among the independent and equal Orthodox Churches of the world. This day once again reminds us that our spiritual values, historical heritage, and state identity are inseparable,” Kobakhidze said.