ირაკლი კობახიძე - ბიძინა ივანიშვილს აქვს უკომპრომისო დამოკიდებულება კორუფციის მიმართ, პირადად ვაგებ პასუხს, რომ მაქსიმუმს გავაკეთებთ კორუფციის აღმოსაფხვრელად
ბიძინა ივანიშვილს აქვს უკომპრომისო დამოკიდებულება კორუფციის მიმართ, 2023 წლის დეკემბერში, როდესაც ის შემობრუნდა პოლიტიკაში, მან ერთ-ერთი მთავარი განაცხადი პარტიის ყრილობაზე გააკეთა სწორედ კორუფციასთან დაკავშირებით; მე პირადად ვაგებ პასუხს იმაზე, რომ მაქსიმუმს გავაკეთებთ ჩვენს ქვეყანაში კორუფციის აღმოსაფხვრელად და ეს არის შემდგარი ფაქტი, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, როდესაც მუდმივად ცდილობენ, გარყიონ გარედან ხელოვნურად, ეს საბოლოო ჯამში ასუსტებს სახელმწიფოს, მათ შორის კორუფციასთან ბრძოლის კუთხითაც.
"მე შემიძლია დაგარწმუნოთ ერთ რამეში, ბიძინა ივანიშვილს აქვს უკომპრომისო დამოკიდებულება კორუფციის მიმართ. მინდა შეგახსენოთ, 2023 წლის დეკემბერში, როდესაც ის შემობრუნდა პოლიტიკაში, მან ერთ-ერთი მთავარი განაცხადი პარტიის ყრილობაზე გააკეთა სწორედ კორუფციასთან დაკავშირებით და გააკეთა განაცხადა პირდაპირ იმის შესახებ, რომ კორუფციასთან ბრძოლა იქნებოდა ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი. რაღაცებს დასჭირდა დრო. შარშანდელი წელი იყო ძალიან რთული, მათ შორის იყო საარჩევნო წელი, იყო სერიოზული პოლიტიკური ზეწოლა. ჩვენ დღეს ვართ დამოუკიდებელი, როგორც არასდროს და ვახერხებთ გამოწვევებზე პასუხის გაცემას. ამ პირობებში ჩვენ გაგვიმარტივდა ყველა გამოწვევასთან ბრძოლა, რაც გვაქვს ქვეყნის შიგნით. მათ შორის ერთ-ერთია კორუფცია. როდესაც მუდმივად ცდილობენ, გარყიონ გარედან ხელოვნურად, ეს საბოლოო ჯამში ასუსტებს სახელმწიფოს, მათ შორის კორუფციასთან ბრძოლის კუთხითაც. დღეს ჩვენ ვართ ძლიერი, როგორც არასდროს, დამოუკიდებელი, როგორც არასდროს, ვერ გვარყევენ გარედან. აქედან გამომდინარე, ყველანაირი რესურსი გვაქვს იმისათვის, რომ ვებრძოლოთ კორუფციას და განვახორციელოთ კორუფციის პრევენცია აბსოლუტურად ყველა მიმართულებით. შეგიძლიათ, ამოიღოთ მთავრობის ნებისმიერი გადაწყვეტილება, მთავრობის ნებისმიერი აქტი, ნებისმიერი ტენდერი, ნებისმიერი პრივატიზაცია, თუ სადმე ნახავთ კორუფციის ნიშნებს, ყველაფერს გავცემთ პასუხს, ვერ გვაძლევთ ვერც ერთ ასეთ ფაქტს. მე პირადად ვაგებ პასუხს იმაზე, რომ მაქსიმუმს გავაკეთებთ ჩვენს ქვეყანაში კორუფციის აღმოსაფხვრელად და ეს არის შემდგარი ფაქტი. 2 წლის განმავლობაში როდესაც ვერ გვიჩვენებთ, ვერც ერთ აქტს, ტენდერს, პრივატიზაციას, სადაც არის კორუფციის ნიშნები, ეს ნიშნავს იმას, რომ ჩვენ ამ ორი წლის განმავლობაში რადიკალური ნაბიჯები გადავდგით - რა დაპირება გასცა ბიძინა ივანიშვილმა 2023 წლის დეკემბერში და როგორ აღსრულდა 2024 წლის 8 თებერვლიდან მოყოლებული“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

PM Kobakhidze: Ivanishvili ‘uncompromising’ on corruption as government vows continued crackdown
“I can assure you of one thing: Bidzina Ivanishvili has an uncompromising attitude toward corruption", Kobakhidze claimed
Prime Minister Irakli Kobakhidze has defended the government’s anti-corruption record, saying that ruling party founder Bidzina Ivanishvili had taken an “uncompromising” stance against graft and that the administration has already taken decisive steps to eliminate corruption across the state.
Speaking to reporters on Thursday, Kobakhidze recalled Ivanishvili’s return to politics in December 2023, when he publicly announced at a party congress that fighting corruption would be a top priority. The prime minister said the government had since worked to fulfil that pledge and will continue to do so.
“I can assure you of one thing: Bidzina Ivanishvili has an uncompromising attitude toward corruption. When he returned to politics in December 2023, one of his main declarations at the party congress was precisely about corruption - that the fight against corruption would be one of the highest priorities,” Kobakhidze said.
Kobakhidze acknowledged that 2024 was a difficult year - including an election cycle and intense political pressure - but insisted the government was now better placed to respond to internal challenges, including corruption.
“Some have tried to destabilise us from the outside, and that ultimately weakens the state, including in the fight against corruption. Today we are stronger and more independent than ever and cannot be undermined from outside. Therefore, we have every resource necessary to fight corruption and to implement prevention measures in absolutely every direction,” he said.
The prime minister invited public scrutiny of government actions, saying any instance of corruption found in government decisions, tenders or privatisations would be addressed.
“You can review any government decision, any act, any tender, any privatisation - if you find signs of corruption anywhere, we will answer for it. Over the past two years, if you cannot point to any act, tender or privatisation that shows signs of corruption, that means we have taken radical steps to fulfil the promise Ivanishvili made in December 2023 and to implement it since 8 February 2024,” Kobakhidze added.