ირაკლი კობახიძე - ჩვენ უკვე მრავალი წელია, წარმატებით ვახერხებთ საქართველოს სახელმწიფო სუვერენიტეტის დაცვას და ამას განვაგრძობთ მომავალშიც
ჩვენ უნდა დავაზღვიოთ ჩვენი ქვეყნის სუვერენიტეტი გარე ჩარევის რისკებისგან და ამას ემსახურება ეს კანონპროექტიც, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს გრანტების შესახებ კანონში ცვლილებებთან დაკავშირებით განუცხადა.
მისი შეფასებით, ხელისუფლება უკვე მრავალი წელია, წარმატებით ახერხებს საქართველოს სახელმწიფო სუვერენიტეტის დაცვას და ამას მომავალშიც განაგრძობს.
“ამას ემსახურება ის ინიციატივები, რომლებიც წარვადგინეთ პარლამენტში. თქვენ ნახეთ ერთ-ერთი ევროკომისრის განცხადება იმასთან დაკავშირებით, რომ ისინი ეძებენ კანონის გვერდის ავლის გზებს. მარტივად არის საქმე, ეს კანონი, რომელიც დაინიციირდა, ემსახურება ასეთი მექანიზმების ჩაკეტვას. არ შეიძლება პოლიტიკა არც პირდაპირ და არც ირიბად ფინანსდებოდეს ჩვენს ქვეყანაში. როდესაც პირდაპირ გიანონსებენ უხეშად კანონის დარღვევას, აქ უნდა მიიღო ზომები“, -  განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Friday said proposed amendments to the Law on Grants are intended to protect Georgia’s sovereignty from the risks of external interference.
Speaking to journalists, the Prime Minister said the authorities had for years successfully safeguarded the country’s state sovereignty and would continue to do so.
“We must insure our country’s sovereignty against the risks of external interference, and this draft law serves that purpose,” Kobakhidze said.
He added that the legislative initiatives submitted to Parliament are designed to close what he described as mechanisms for circumventing the law. Kobakhidze referred to remarks by a European commissioner, claiming that there had been discussion about ways to bypass existing legislation.
“It is simple: the law that has been initiated serves to shut down such mechanisms. Politics must not be financed in our country, neither directly nor indirectly. When there are open announcements about gross violations of the law, measures must be taken,” the Prime Minister said.