ირაკლი კობახიძე - ჩვენი მიდგომა, რომელიც მშვიდობას, პროგრესსა და განვითარებას ისახავს მიზნად, წარმატებულია
ჩვენი მიდგომა, რომელიც მშვიდობას, პროგრესსა და განვითარებას ისახავს მიზნად, წარმატებულია - ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში, საქართველოს, ევროპის მასშტაბით, ეკონომიკური ზრდის ყველაზე მაღალი ტემპი აქვს და ის საშუალოდ 9.3 %-ს შეადგენს 2021 წლიდან, მიმდინარე წელიც საკმაოდ კარგი ნიშნულიდან დავიწყეთ: 8.4 % იყო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი იანვარსა და თებერვალში, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ანტალიის დიპლომატიის ფორუმის ფარგლებში გამართულ ლიდერთა პანელურ დისკუსიაზე - „მომავლის განსაზღვრა და რისკების მართვა“ სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, საქართველოს ეკონომიკური განვითარების პოლიტიკა წარმატებულია.
"ჩვენი მიდგომა, რომელიც მშვიდობას, პროგრესსა და განვითარებას ისახავს მიზნად, წარმატებულია. თუ ეკონომიკურ მაჩვენებლებს შევხედავთ, საქართველოს ეკონომიკური განვითარების პოლიტიკამ და ზოგადად პოლიტიკამ თავისი წარმატებულობა დაამტკიცა. ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში, საქართველოს მთელი ევროპის მასშტაბით, ზრდის ყველაზე მაღალი ტემპი აქვს და ის საშუალოდ 9.3 პროცენტს შეადგენს 2021 წლიდან. მიმდინარე წელიც საკმაოდ კარგი ნიშნულიდან დავიწყეთ: 8.4 პროცენტი იყო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი იანვარსა და თებერვალში. ეს არის ჩვენი ხედვა - მშვიდობა და სტაბილურობა  შევინარჩუნოთ ქვეყანაში და უზრუნველვყოთ ეკონომიკური წინსვლა და დაკავშირებადობა. ამ მიდგომითა და ასეთი ხედვით არა მარტო მშვიდობას შევინარჩუნებთ ქვეყანაში, არამედ რეგიონშიც - სამხრეთ კავკასიის რეგიონში - ხელს შევუწყობთ მშვიდობას. ძალიან გვახარებს, რომ ამ მიმართულებით თურქეთის ძალიან ძლიერი პარტნიორები ვართ“, - განაცხადა კობახიძემ.

The prime minister also said the same approach could support wider regional stability in the South Caucasus, describing Turkey as an important strategic partner for Georgia
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has said the country has recorded the fastest economic growth rate in Europe over the past five years, crediting government policy focused on stability and development.
Speaking at a leaders’ panel Mapping Tomorrow, Managing Uncertainties  at the Antalya Diplomacy Forum, Kobakhidze said Georgia’s economic approach, based on peace, progress and connectivity, had delivered strong results.
He said that since 2021, Georgia’s average economic growth rate stood at 9.3%, which he described as the highest in Europe over the period. He added that the country had also begun the current year with strong momentum, reporting 8.4% growth in January and February.
Kobakhidze said the government’s policy had proven successful and was aimed at maintaining stability while ensuring continued economic advancement and stronger regional connectivity.
He also claimed Georgia’s geographic position allowed it to serve as a transit hub for goods, services, energy and digital data, adding that the government intended to further strengthen this role.
The prime minister also said the same approach could support wider regional stability in the South Caucasus, describing Turkey as an important strategic partner for Georgia.
In broader remarks, Kobakhidze referred to global geopolitical tensions, saying international conflicts were affecting trade routes, energy systems and economic stability worldwide.
He also said leaders should prioritise cooperation, dialogue and the well-being of their populations, adding that effective leadership should focus on peace and prosperity.