ირაკლი კობახიძე - ჩვენი მიზანია, დავეხმაროთ სოფელს მოდერნიზაციაში
ჩვენი მიზანია, დავეხმაროთ სოფელს მოდერნიზაციაში, მათ შორის, ძლიერი, ტექნოლოგიურად გამართული და ბიზნესზე ორიენტირებული ფერმერული მეურნეობების ჩამოყალიბებით, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ სოფლის მეურნეობის განვითარების ინდექსის პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, ძალიან დასაფასებელია სოფლის მეურნეობის განვითარების ინდექსის შექმნა, რომელიც პროდუქტიულობის, ფასებისა და ინვესტიციების მაჩვენებლებით, იძლევა ნათელ სურათს, სად არის პროგრესი და სად არის საჭირო მეტი მუშაობა.
"უპირველეს ყოვლისა, მადლობას ვუხდი „გალტ ენდ თაგარტს“ სექტორისთვის ამ უაღრესად დროული და სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი პლატფორმის შექმნისთვის.
სოფლის მეურნეობა ჩვენი ეკონომიკის ერთ-ერთი უმთავრესი საყრდენი და რეგიონული განვითარების მამოძრავებელი ძალაა. სახელმწიფოს მიდგომა ამ სექტორის მიმართ მტკიცე და თანმიმდევრულია: ჩვენი მიზანია, დავეხმაროთ სოფელს მოდერნიზაციაში, მათ შორის, ძლიერი, ტექნოლოგიურად გამართული და ბიზნესზე ორიენტირებული ფერმერული მეურნეობების ჩამოყალიბებით.
სწორი ეკონომიკური პოლიტიკის დასაგეგმად ზუსტი ანალიტიკა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. ამიტომ, ძალიან დასაფასებელია სოფლის მეურნეობის განვითარების ინდექსის შექმნა, რომელიც დღეს იქნება წარმოდგენილი. ეს ინსტრუმენტი, პროდუქტიულობის, ფასებისა და ინვესტიციების მაჩვენებლებით, გვაძლევს ნათელ სურათს, სად გვაქვს პროგრესი და სად გვჭირდება მეტი მუშაობა.
ციფრები და დარგობრივი ანალიზი, რომლებსაც დღეს დეტალურად გავეცნობით, ნამდვილად ყურადსაღებია. 2025 წელს ჩვენი კვების პროდუქტების ბაზარმა 21.5 მილიარდ ლარს მიაღწია. 2019 წლის შემდეგ ეს მოცულობა თითქმის გაორმაგებულია, ხოლო არსებული ტენდენციით 2030 წლისთვის 30-მილიარდიან ბაზარს ველოდებით.
ჩვენი მთავარი ამოცანაა, ამ მზარდ მოთხოვნას ადგილობრივი წარმოებით ვუპასუხოთ. დღეს ხორცის, რძის პროდუქტებისა და მარცვლეულის მიმართულებით ჯერ კიდევ მნიშვნელოვნად ვართ დამოკიდებული იმპორტზე“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

Georgia seeks to modernise agriculture, PM
PM Kobakhidze said the initiative would provide important analytical insight into the performance of the sector and help guide economic policy
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has said the government aimed to modernise the country’s rural economy by supporting technologically advanced and business-oriented farming operations.
Speaking at the presentation of the Agricultural Development Index on Monday, Kobakhidze said the initiative would provide important analytical insight into the performance of the sector and help guide economic policy.
He thanked the investment bank Galt & Taggart for creating what he described as a “timely and strategically important platform” for assessing the state of agriculture.
“Agriculture is one of the key pillars of our economy and a driving force of regional development,” the PM said. “Our goal is to help rural areas modernise, including through the establishment of strong, technologically equipped and business-oriented farms.”
Kobakhidze noted reliable data and sector analysis were essential for effective economic planning.
He also highlighted the “rapid expansion of Georgia’s food market.” In 2025, he said the country’s food products market reached 21.5bn lari (around $8bn), nearly doubling since 2019. If current trends continue, the government expects the market to grow to around 30bn lari by 2030.
Despite the growth, Kobakhidze said Georgia remained significantly dependent on imports in key areas such as meat, dairy products and grain.