ირაკლი კობახიძე - ჩვენთვის ბიძინა ივანიშვილის რჩევები კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებით არის უკიდურესად ღირებული
თებერვლიდან დაწყებული, როდესაც დავიკავე მთავრობის თავმჯდომარის თანამდებობა, უამრავი საკადრო ცვლილება განხორციელდა როგორც  მინისტრების, ასევე მინისტრის მოადგილეების და უფრო დაბალ დონეზე, რაც, მათ შორის ემსახურებოდა კორუფციის რისკების დაზღვევას, -  ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი შეფასებით, კორუფციასთან ბრძოლა მხოლოდ ვიღაცის დაჭერა არ არის.
"თებერვლიდან დაწყებული, როდესაც დავიკავე მთავრობის თავმჯდომარის თანამდებობა, უამრავი საკადრო ცვლილება განხორციელდა მოწყვლად სფეროებში. იყო ბევრი ცვლილება, როგორც  მინისტრების, ასევე მინისტრის მოადგილეების და უფრო დაბალ დონეზე. სხვადასხვა დონეზე იყო საკადრო ცვლილებები, რაც, მათ შორის, ემსახურებოდა კორუფციის რისკების დაზღვევას. გარდა ამისა, კიდევ ერთხელ მინდა შეგახსენოთ, უკვე 8 თებერვლიდან, მთავრობის ყველა გადაწყვეტილება, ყველა სამართლებრივი აქტი არის სრულიად ღია და საჯარო. ესეც არის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი დამზღვევი ზომა, რომელიც იქნა მიღებული კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით. მთლიანად აღიკვეთა პირდაპირი მიყიდვის პრაქტიკა. ესეც იყო ანტიკორუფციული ზომა. ასევე, 700 მილიონის წლიური დანაზოგი გვაქვს მარტო სახელმწიფო საწარმოებში, რკინიგზა, ენერგეტიკა და სხვა, არა მარტო კადრების ოპტიმიზაციით, არამედ ხარჯების ოპტიმიზაცია განხორციელდა“, -  განაცხადა კობახიძემ.
მისივე თქმით, კორუფციასთან ბრძოლის პროცესში მთავრობა მიჰყვება იმ ძალიან მნიშვნელოვან განცხადებას, რომელიც ბიძინა ივანიშვილმა 2 წლის წინ გააკეთა.
"ყველა მიმართულებით, არა მარტო ვებრძვით კორუფციას, არამედ პრევენციულ ზომებს ვიღებთ. მათ შორის, საკადრო და ყველა მიმართულებით ვიღებთ ზომებს, რომ არა მხოლოდ წარსულში ჩადენილ შესაძლო ქმედებებს ჩავეძიოთ, არამედ, პირველ რიგში, დღეს და ხვალ არ მოხდეს კორუფციული დანაშაული. ამისთვის ვაკეთებთ ყველაფერს. ჩვენთვის ბიძინა ივანიშვილის რჩევები კორუფციასთან ბრძოლის მიმართულებით არის უკიდურესად ღირებული და მომავალშიც მოხარული ვიქნებით, თუ მივიღებთ რჩევებს ამ მიმართულებით. არა მხოლოდ წარსულ დანაშაულებს ვეძიებით, არამედ, პირველ რიგში, დღეს და ხვალ უზრუნველვყოფთ იმას, რომ კორუფცია არ არის სამთავრობო სტრუქტურებში, სამთავრობო სისტემაში. ამას უზრუნველყოფს გამჭვირვალობა, კონკრეტული საკადრო გადაწყვეტილებები, კონკრეტული რეფორმები, რომლებიც განხორციელდა, არა მარტო სახელმწიფო საწარმოებში, არამედ უშუალოდ სამინისტროების სისტემაში. ეს ყველაფერი, საბოლოო ჯამში, უზრუნველყოფს ჩვენი მიზნის მიღწევას. მიზანი არის ძალიან ამბიციური, ეს არ არის იოლი მიზანი, ამბიციური მიზანია, ევროპის სამეულში გვინდა დავიკავოთ ადგილი კორუფციის სიმცირის თვალსაზრისით. ეს არის დაპირება, რასაც გუნდი ვაძლევთ ქართულ საზოგადოებას და ბოლომდე მივყვებით ამ დაპირების შესრულებას“, -  განაცხადა კობახიძემ.

Kobakhidze stressed that the administration was focused on preventing corruption in the present and future
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Thursday said that since taking office in February, his government had carried out “extensive personnel and structural changes” to reduce corruption risks, and that the administration was following the guidance of former Prime Minister and Georgian Dream honorary chair Bidzina Ivanishvili.
Kobakhidze said the fight against corruption was not limited to investigating past wrongdoing or making arrests, but included preventive measures and systemic reforms across ministries and state institutions.
Since February, he noted, numerous personnel changes had been implemented in vulnerable sectors, including ministers, deputy ministers, and lower-level officials, aimed at mitigating corruption risks. In addition, all government decisions and legal acts have been fully open and public since 8 February, enhancing transparency and accountability.
The Prime Minister also said the government had ended direct procurement practices and achieved annual savings of around 700 million GEL in state-owned enterprises, including railways and energy companies, through both personnel and expenditure optimisation.
Kobakhidze stressed that the administration was focused on preventing corruption in the present and future. “We are not only investigating possible past violations but ensuring that corruption does not occur today or tomorrow. Bidzina Ivanishvili’s advice in this field is extremely valuable,” he said.
He added that the measures, together with ongoing reforms and targeted personnel decisions, aimed to place Georgia among the top three European countries in terms of low corruption, describing it as an ambitious goal the government was committed to achieving.