ირაკლი კობახიძე - დღეს ჩვენი სახელმწიფო არის დამოუკიდებელი, სუვერენული როგორც არასდროს
დღეს ჩვენი სახელმწიფო არის დამოუკიდებელი და სუვერენული როგორც არასდროს და ეს მოცემულობა გვაძლევს იმის საშუალებას, რომ მაქსიმალურად მკაცრად ავამოქმედოთ კანონი ნებისმიერი ტიპის დანაშაულთან მიმართებით, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, კონკრეტული საქმეები აღიძრა სამართალდამცველი ორგანოების მხრიდან და ეს არის მთლიანად კანონის თემა, ეს არ ეხება მთავრობას, როგორც ასეთს, ეს ეხება შესაბამის უწყებებს.
"ჩვენი ხელისუფლება აქტიურ ზომებს იღებს კორუფციის აღმოსაფხვრელად საქართველოში. ამას უკავშირდება პროკურატურის აქტიურობა, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის, სხვა სამართალდამცველი უწყებების საქმიანობა. ყველა ძირითადი მიმართულებით გააქტიურდა კრიმინალთან ბრძოლა, ეს ეხება კორუფციულ დანაშაულებს, ნარკოტიკულ დანაშაულებს, ორგანიზებულ დანაშაულს და პოლიტიკურად მოტივირებულ დანაშაულს, ყველა მიმართულებით გააქტიურებულია ბრძოლა დანაშაულის წინააღმდეგ“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
პრემიერ-მინისტრმა ხელისუფლებისა და ქვეყნის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ ეს გამოწვევები ხელოვნურად, გარედან იყო შექმნილი.
“როდესაც მაგალითად გაქვს რთული პოლიტიკური პროცესები ქვეყანაში, ქვეყნის გარშემო, როცა არის რეგიონში მიმდინარე ომი, როდესაც ამ ფონზე არის ზეწოლა ხელისუფლების მიმართ, რომ ჩაერთოს საომარი მოქმედებებში და ა.შ, ასეთ დროს რაღაცებს შეიძლება, ვერ დაუთმო სათანადო ყურადღება ობიექტური მიზეზების გამო. დღეს ჩვენი სახელმწიფო არის დამოუკიდებელი და სუვერენული როგორც არასდროს და ეს მოცემულობა გვაძლევს იმის საშუალებას, რომ მაქსიმალურად მკაცრად ავამოქმედოთ კანონი ნებისმიერი ტიპის დანაშაულთან მიმართებით“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

PM Kobakhidze: Georgia today is more independent and sovereign than ever
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Wednesday said the country was “more independent and sovereign than ever,” which allows the state to apply the law with “maximum strictness against all forms of crime”.
Speaking to journalists, Kobakhidze stressed that ongoing criminal cases were initiated by law enforcement agencies and “are entirely a matter of law, not of the Government.”
“Our Government is taking active measures to eliminate corruption in Georgia. This involves the work of the Prosecutor’s Office, the State Security Service, and other law enforcement bodies. Efforts to combat crime have intensified across all major areas - corruption, drug-related offenses, organised crime, and politically motivated crimes,” the PM said.
Kobakhidze also addressed the broader challenges facing the country, noting that some had been “artificially created from the outside”.
“When you have complex political processes at home and abroad, when there is a war ongoing in the region, and when there is pressure on the Government to join military actions, under such conditions some issues may not receive proper attention for objective reasons. Today, however, our state is independent and sovereign as never before, which enables us to enforce the law with the utmost rigor against any type of crime,” he added.