ირაკლი კობახიძე - Eagle Hills-ის 6.6 მილიარდიანი ინვესტიცია იმაზე მიუთითებს, რომ გლობალური კაპიტალი საქართველოს ლოგისტიკის, განვითარებისა და ინოვაციების გრძელვადიან პარტნიორადაც აღიქვამს
ინვესტორთა ნდობა იზრდება, Eagle Hills-ის მიერ ახლახან განხორციელებული 6.6 მილიარდიანი ინვესტიცია იმაზე მიუთითებს, რომ გლობალური კაპიტალი საქართველოს არამხოლოდ სატრანზიტო პუნქტად, არამედ ლოგისტიკის, განვითარებისა და ინოვაციების გრძელვადიან პარტნიორადაც აღიქვამს, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ 2026 წლის მსოფლიო მთავრობათა სამიტზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, მსოფლიო ბანკის ბიზნესისთვის მზაობის რეიტინგში საქართველო 101 ქვეყნიდან საუკეთესო ოთხეულშია  2025 წლის მონაცემებით კორეასთან, სინგაპურთან და ესტონეთთან ერთად.
"ასევე, ეფექტურობისა და დავების ოპერატიული გადაწყვეტის მხრივ, მეორე ადგილზე ვართ მსოფლიოში, ხოლო ბიზნესის ადგილმდებარეობის მხრივ - მეოთხე. Fraser Institute-ის მსოფლიოს ეკონომიკური თავისუფლების 2025 წლის ინდექსით, მსოფლიოს 165 ქვეყნიდან 25-ე ადგილზე ვართ. დანაშაულის მსოფლიო სტატისტიკის 2025 წლის ინდექსში NUMBEO საქართველოს ყველაზე უსაფრთხო ქვეყნების ოცეულში ასახელებს. ეს ყველაფერი ხელსაყრელ გარემოს ქმნის ინვესტიციებისთვის, ბიზნესის ზრდისა და საერთო ეკონომიკური სტაბილურობისთვის", - განაცხადა კობახიძემ.

Kobakhidze said the scale of the Eagle Hills investment demonstrated that Georgia is no longer viewed solely as a transit hub, but as a strategic destination for sustained economic cooperation
A $6.6bn investment by UAE Eagle Hills is a clear sign of rising investor confidence in Georgia and shows that global capital increasingly sees the country as a long-term partner for logistics, development and innovation, Prime Minister Irakli Kobakhidze has said.
Speaking at the 2026 World Governments Summit on Tuesday, Kobakhidze said the scale of the Eagle Hills investment demonstrated that Georgia is no longer viewed solely as a transit hub, but as a strategic destination for sustained economic cooperation.
He pointed to international rankings as further evidence of an improving business climate.
The official added Georgia ranked among the top four countries out of 101 in the World Bank’s 2025 Business Readiness index, alongside South Korea, Singapore and Estonia.
Georgia is also ranked second globally for efficiency and the swift resolution of disputes, and fourth for business location, he said. Under the Fraser Institute’s 2025 Economic Freedom of the World index, the country placed 25th out of 165 economies.
Kobakhidze added that the 2025 global crime index compiled by Numbeo lists Georgia among the world’s 20 safest countries, creating what he described as a favourable environment for investment, business growth and overall economic stability.