ირაკლი კობახიძე ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს შეხვდა
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე  ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს მაიკლ ო’ფლაერტის შეხვდა.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, შეხვედრისას საუბარი შეეხო საქართველოსა და ევროპის საბჭოს შორის არსებულ მჭიდრო თანამშრომლობას და 2024-2026 წლების ადამიანის უფლებების სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესს.
"პრემიერ-მინისტრმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა ადამიანის უფლებებისა და ფუნდამენტური თავისუფლებების დაცვისადმი საქართველოს მთავრობის მტკიცე ერთგულება. აღინიშნა, რომ ქვეყანაში უზრუნველყოფილია მედიაპლურალიზმი, სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება, რაც გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციითა და კანონმდებლობით.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების კუთხით არსებულ რთულ ჰუმანიტარულ მდგომარეობაზე და საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივებზე, რომლებიც მიმართულია ნდობის აღდგენისკენ.
შეხვედრას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი დაესწრნენ", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Wednesday met with the Council of Europe Commissioner for Human Rights, Michael O'Flaherty, to discuss cooperation and ongoing reforms, the Government Administration said.
The body added the talks focused on the close partnership between Georgia and the Council of Europe, as well as the implementation of the country’s 2024–2026 Human Rights Action Plan.
Kobakhidze reaffirmed the Government’s commitment to protecting human rights and fundamental freedoms, noting that media pluralism and freedom of expression are ensured by the Constitution and national legislation.
The sides also discussed the humanitarian situation in Georgia’s occupied territories, highlighting existing challenges in the protection of human rights. The Prime Minister outlined the Government’s peace initiatives aimed at building trust and improving conditions on the ground.