ირაკლი კობახიძე ევროპის საბჭოს გენერალურ მდივანს შეხვდა
“ბუდაპეშტში, ევროპის პოლიტიკური გაერთიანების სამიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საქართველოსა და ევროპის საბჭოს შორის არსებულ ნაყოფიერ თანამშრომლობას, რომელსაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს ქვეყნის ევროპული ინტეგრაციის გზაზე რეფორმების განხორციელების პროცესში.
მხარეებმა ასევე განიხილეს ევროპის უსაფრთხოების წინაშე არსებული გამოწვევები და საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება. ყურადღება დაეთმო ევროპის საბჭოს როლს კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარებისა და ნდობის აღდგენის პროცესში, მათ შორის ჰუმანიტარული პროექტებისა და დიალოგის მექანიზმების მეშვეობით. ასევე აღინიშნა ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის კონსოლიდირებული ანგარიშის და მინისტრთა კომიტეტის ყოველწლიური გადაწყვეტილებების განსაკუთრებული მნიშვნელობა.
პრემიერ-მინისტრმა გამოთქვა მზადყოფნა ევროპის საბჭოსთან თანამშრომლობის შემდგომი გაღრმავებისთვის და  ხაზი გაუსვა ორგანიზაციის მნიშვნელოვან როლს ევროპის კონტინენტზე დემოკრატიის, ადამიანის უფლებების და კანონის უზენაესობის განმტკიცების პროცესში”, – აღნიშნულია მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.

Georgian PM meets with CoE Secretary General to discuss cooperation and security
In a meeting at the European Political Community Summit in Budapest, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze discussed ongoing cooperation with Council of Europe (CoE) Secretary General Alan Berset. Georgian Government Administration reported that the talks focused on the productive partnership between Georgia and the Council of Europe, emphasizing its crucial role in supporting reforms that advance Georgia’s European integration.
The leaders also addressed pressing security challenges in Europe, including the situation in Georgia’s occupied territories. Discussions highlighted the Council of Europe’s role in promoting peaceful conflict resolution and rebuilding trust through humanitarian projects and dialogue mechanisms. The importance of the Secretary General’s consolidated reports and the Council’s annual decisions on conflict resolution was underscored.
“Prime Minister Kobakhidze reaffirmed Georgia’s commitment to deepening collaboration with the Council of Europe, recognizing the organization’s essential contributions to strengthening democracy, human rights, and the rule of law across the continent,” the statement reads.