ირაკლი კობახიძე გაეროს კონფერენციაში მიიღებს მონაწილეობას
პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე გაეროს კონფერენციაში მიიღებს მონაწილეობას, რომელსაც თურქმენეთი ქალაქ ავაზაში მასპინძლობს.
მთავრობის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, 5 აგვისტოს, დაგეგმილია ირაკლი კობახიძის სიტყვით გამოსვლა კონფერენციაზე.
"ირაკლი კობახიძე აქცენტს გააკეთებს საქართველოს სტრატეგიულ მდებარეობაზე, ქვეყნის, როგორც აღმოსავლეთისა და დასავლეთის დამაკავშირებელი დერეფნის როლზე, რომელიც ზღვაზე გასასვლელის არმქონე 8 ქვეყანას დაკავშირებადობის კუთხით მნიშვნელოვან შესაძლებლობებს სთავაზობს.
ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს მთავრობის მეთაური პირისპირ შეხვდება კონფერენციის მასპინძელი ქვეყნის, თურქმენეთის პრეზიდენტს სერდარ ბერდიმუჰამედოვს და გაეროს გენერალურ მდივან ანტონიო გუტერეშს.
ირაკლი კობახიძე სამიტზე დასასწრებად დელეგაციასთან ერთად გაემგზავრა, რომლის შემადგენლობაში საგარეო საქმეთა მინისტრი მაკა ბოჭორიშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი მარიამ ქვრივიშვილი და მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი ლევან ჟორჟოლიანი არიან", - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

Georgian Prime Minister to address UN conference in Turkmenistan
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze will participate in a United Nations conference hosted by Turkmenistan in the city of Awaza.
According to the government administration, Kobakhidze is scheduled to deliver a speech at the conference on August 5. In his remarks, he is expected to highlight Georgia’s strategic location and its role as a vital corridor connecting East and West. He will emphasize Georgia’s importance in offering connectivity opportunities to eight landlocked countries in the region.
During the visit, Prime Minister Kobakhidze will hold bilateral meetings with Turkmen President Serdar Berdimuhamedov and UN Secretary-General António Guterres.
The Prime Minister is accompanied by a high-level delegation that includes Foreign Minister Maka Botchorishvili, Minister of Economy and Sustainable Development Mariam Kvrivishvili, and Head of the Government Administration Levan Zhorzholiani.