ირაკლი კობახიძე - გამონაკლისი სპეციალობების გარდა, უნდა გადავიდეთ 3+1 სისტემაზე, სადაც 3 წელი დაეთმობა ბაკალავრიატს და 1 წელი მაგისტრატურას
ჩვენ ჩავატარეთ გარკვეული ანალიზი და ვფიქრობთ, რომ გამონაკლისი სპეციალობების გარდა, უნდა გადავიდეთ 3+1 სისტემაზე, სადაც 3 წელი დაეთმობა ბაკალავრიატს და 1 წელი დაეთმობა მაგისტრატურას, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განათლების რეფორმის პრეზენტაციისას განაცხადა.
მისივე თქმით, როგორც ბაკალავრიატს, ასევე მაგისტრატურას უნდა ჰქონდეს მკაფიოდ განსაზღვრული ამოცანები, რაც დღეს არ არის უზრუნველყოფილი.
"სამი წელი არის სავსებით საკმარისი თითქმის ყველა სპეციალობისთვის. რა თქმა უნდა, მედიცინა და მსგავსი სპეციალობები არის გამონაკლისი. სხვა შემთხვევაში, პრაქტიკულად ყველა შემთხვევაში, არის შესაძლებელი სამ წელიწადში ბაკალავრიატის დონის განათლების მიღება და ერთ წელიწადში მაგისტრატურის დონის განათლების მიღება. ასევე, ცოტა ხანში ვგეგმავთ სხვა მიმართულებითაც გარკვეული გეგმების პრეზენტაციას და ვფიქრობთ, რომ სკოლების ნაწილშიც უნდა გადავიდეთ 11- წლიან სასწავლო პროგრამაზე, ამ მიმართულებითაც აქტიურად მუშაობს განათლების სამინისტრო", - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Thursday announced that the Government planned to transition to a 3+1 higher education system, under which undergraduate studies would last three years and master’s programmes one year, except for a few specialised fields.
Kobakhidze made the statement during the presentation of the Government’s education reform.
“We conducted an in-depth analysis and believe that, apart from exceptional programmes, we should move to a 3+1 model, where three years are dedicated to the bachelor’s degree and one year to the master’s degree,” the Prime Minister said.
Kobakhidze added both the bachelor’s and master’s levels must have clearly defined objectives, something that is currently lacking in the system.
“Three years are entirely sufficient for almost all specialisations. Of course, medicine and certain other fields will remain exceptions. In all other cases, it is feasible to obtain a bachelor’s education in three years and a master’s degree in one,” he explained.
Kobakhidze also mentioned that further updates in the education sector are forthcoming, including potential changes to the school system, with discussions underway about moving to an 11-year general education programme.