ირაკლი კობახიძე  - იანვარ-ივლისის ეკონომიკურმა ზრდამ შეადგინა 8%, რაც  ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია არა მხოლოდ ფართო რეგიონში, არამედ ევროპის მასშტაბით
ეკონომიკური ზრდის კუთხით წინა თვეც იყო წარმატებული. მთლიანობაში, იანვარ-ივლისის ზრდამ შეადგინა 8%, რაც არის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, არა მხოლოდ ფართო რეგიონში, არამედ ევროპის მასშტაბით, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა.
მისი თქმით, სავალუტო ფონდმა დაახლოებით 1 თვის წინ გაზარდა ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი 7.2%-მდე.
"ვფიქრობთ, რომ არსებული ტემპებით შევძლებთ ამ პროგნოზის გადაჭარბებით შესრულებას. დანარჩენი დამოკიდებულია ჩვენ მუშაობაზე.  რა თქმა უნდა, ეკონომიკური ტენდენციები დადებითად აისახება ლარის კურსზე და შესაბამისად, დადებითად აისახება სავალუტო რეზერვების შევსებაზე. ლარის კურსი დოლართან მიმართებით ბოლო 7 თვის განმავლობაში 15 თეთრით გამყარდა, რაც მყარი ეკონომიკური პოზიციების გამოვლინებაა. ეროვნულმა ბანკმა მარტ-ივლისში სავალუტო რეზერვები 1.3 მლნ დოლარით გაზარდა, რაც სარეკორდო მაჩვენებელია. აგვისტოს ჩათვლით, სავარაუდოდ, არსებული მონაცემების გათვალისწინებით, ვფიქრობთ, რომ ეს მაჩვენებელი 1.5 მლრდ დოლარსაც გადააჭარბებს და წლევანდელ წელს ამ კუთხით დავხურავთ სარეკორდო მაჩვენებლით. კიდევ ერთხელ ვისარგებლებ შემთხვევით და მადლობას გადავუხდი ეროვნულ ბანკს, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტს გაწეული სამუშაოსთვის და მნიშვნელოვანი შედეგებისთვის“, -  განაცხადა კობახიძემ.

PM Kobakhidze: Georgia records 8% economic growth in January–July, highest in Europe
Georgia’s economy grew by eight percent in the first seven months of 2025, marking the highest growth rate not only in the wider region but also across Europe, Prime Minister Irakli Kobakhidze announced on Monday.
He noted the International Monetary Fund had recently revised Georgia’s annual growth forecast upward to 7.2 percent, but expressed confidence that the country could exceed that target given the current pace.
“Of course, these economic trends have a positive impact on the lari [national currency] exchange rate and on strengthening our foreign currency reserves. Over the past seven months, the lari has gained 15 tetri against the US dollar, reflecting strong economic fundamentals. From March to July, the National Bank increased its reserves by $1.3 billion - a record figure. By the end of August, we expect reserves to surpass $1.5 billion, setting another record for this year,” Kobakhidze said.
The Prime Minister also thanked the National Bank and its president for their “dedicated work and significant results” in strengthening Georgia’s economic stability.