ირაკლი კობახიძე - ხვალ საღამოდან ამოქმედდება ახალი ჩქაროსნული გზის მონაკვეთი, რომელიც ერთმანეთთან გაცილებით მოკლე დროში დააკავშირებს რეგიონებს
ხვალ საღამოდან ამოქმედდება ახალი ჩქაროსნული გზის მონაკვეთი, რომელიც ერთმანეთთან გაცილებით მოკლე დროში დააკავშირებს რეგიონებს, ადამიანებს, ეკონომიკურ ცენტრებს. ბუნებრივია, ეს ყველაფერი ახალ იმპულსს შესძენს ჩვენი ქვეყნის განვითარებას, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ რიკოთის მაგისტრალის მშენებლობის დასრულების ღონისძებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისი თქმით, ეს არის ჩქაროსნული გზის ყველაზე რთული მონაკვეთი.
"ისტორიული მოვლენის მომსწრე ვართ დღეს თითოეული ჩვენგანი. დასრულდა საუკუნის პროექტი, რიკოთის პროექტი, რომელსაც აქვს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ჩვენი ქვეყნისთვის. ხვალ საღამოდან ამოქმედდება ახალი ჩქაროსნული გზის მონაკვეთი, რომელიც ერთმანეთთან გაცილებით მოკლე დროში დააკავშირებს რეგიონებს, ადამიანებს, ეკონომიკურ ცენტრებს. ბუნებრივია, ეს ყველაფერი ახალ იმპულსს შესძენს ჩვენი ქვეყნის განვითარებას.
ეს არის ჩქაროსნული გზის ყველაზე რთული მონაკვეთი, ყველა თვალსაზრისით. მისი მშენებლობა 2019 წელს დაიწყო; საინჟინრო-გეოლოგიური თუ ტექნიკური პარამეტრების გათვალისწინებით, პროექტი უპრეცედენტოა საქართველოს საგზაო ინფრასტრუქტურის განვითარების ისტორიაში. ამას ადასტურებს ციფრებიც - აშენდა  52 კილომეტრი სიგრძის ოთხზოლიანი ჩქაროსნული გზა, 51 გვირაბი და 97 ხიდი. ეს მასშტაბი ყველაფერზე მეტყველებს“, - განაცხადა კობახიძემ.
მისი თქმით, გზის ექსპლუატაციაში გაშვება 8 კილომეტრით შეამცირებს მგზავრობის მანძილს და გაანახევრებს გადაადგილების დროს.
"გზის ექსპლუატაციაში გაშვება 8 კილომეტრით შეამცირებს მგზავრობის მანძილს და გაანახევრებს გადაადგილების დროს, რაც შექმნის ბევრად მეტ კომფორტს როგორც ჩვენი მოქალაქეებისთვის, ასევე ჩვენი ქვეყნის სტუმრებისთვის. აქ  გადაადგილება იქნება უფრო სწრაფი, უსაფრთხო და კომფორტულია.
ეს არის პროექტზე მეტი - ამ პროექტმა შექმნა სამუშაო ადგილები. 4000-ზე მეტი ადამიანი იყო დასაქმებული ამ პროექტზე, მათ შორის, უდიდესი უმრავლესობა იყვნენ სწორედ ჩვენი თანამოქალაქეები. ამ პროექტში იყო ჩართული ათასობით პროფესიონალი და თითოეულ მათგანს თავდაუზოგავი შრომისთვის მადლობა მინდა გადავუხადო. ისინი არიან ინჟინრები, გეოლოგები, გეოტექნიკოსები, გარემოს დაცვის სპეციალისტები, მშენებლები, თითოეული მათგანი იმსახურებს ჩვენი მხრიდან განსაკუთრებულ მადლიერებას. ასევე განსაკუთრებული მადლობა ეკუთვნის ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, სამინისტროს ხელმძღვანელობას, საავტომობილო გზების დეპარტამენტს, თითოეულ თანამშრომელს. რომ არა მათი დაუღალავი შრომა, ეს პროექტი ვერ განხორციელდებოდა.
ასევე მადლობას ვუხდი ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებს. მადლობა აზიის განვითარების ბანკს მხარდაჭერისთვის, მადლობა მსოფლიო ბანკს და მადლობა ევროპის საინვესტიციო ბანკს მხარდაჭერისა და ჩართულობისთვის. სწორედ მათი თანამონაწილეობის შედეგად გახდა შესაძლებელი ამ პროექტის სათანადოდ განხორციელება“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Monday announced that a new section of the East–West highway passing through the Rikoti Pass - which divides Georgia into its western and eastern parts - will become operational from tomorrow evening, reducing travel time between “regions, people and economic centres”.
Speaking at an event marking the completion of construction on the Rikoti Pass highway, Kobakhidze described the project as historic and of exceptional importance for the country.
“From tomorrow evening, a new section of the high-speed road will open, connecting regions, people, and economic centers in a much shorter time. Naturally, this will give a new impulse to our country’s development,” the Prime Minister said.
Kobakhidze added the Rikoti section is the most complex part of the high-speed highway, both technically and geologically. He noted construction began in 2019 and the project is “unprecedented” in the history of Georgia’s road infrastructure development.
“In total, 52 kilometers of four-lane high-speed road have been built, along with 51 tunnels and 97 bridges. These figures speak for themselves,” he noted.
The Prime Minister added that putting the road into operation will shorten the travel distance by eight kilometers and cut travel time in half, improving speed, safety and comfort for both citizens and visitors.
Kobakhidze also highlighted the project’s economic impact, noting that more than 4,000 people were employed during construction, the vast majority of them Georgian citizens. He thanked engineers, geologists, builders, environmental specialists and all professionals involved, as well as to the Ministry of Infrastructure and the Roads Department.
The Prime Minister further thanked international partners for their support, including the Asian Development Bank, the World Bank and the European Investment Bank, saying their involvement made the “successful completion” of the project possible.