ირაკლი კობახიძე - ნაცვლად იმისა, რომ ევროპული ბიუროკრატია იყოს ორიენტირებული საკუთარი ეკონომიკური პრობლემების დაძლევაზე, დაკავებული არიან სხვა ქვეყნების დემოკრატიულ პროცესებში ჩარევით
რაზეც ჩვენ ვსაუბრობდით მთელი ამ დროის განმავლობაში, იმაზე საუბრობს დღეს ამერიკის შეერთებული შტატების მოქმედი ადმინისტრაცია, მათ შორის, ჩვენ ვსაუბრობდით ეკონომიკურ ტენდენციებზე და აღვნიშნეთ არაერთხელ, რომ 2008 წლის შემდეგ ევროკავშირის წილი მსოფლიო ეკონომიკაში რადიკალურად შემცირდა, -  ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა.
მისი თქმით, 2008 წელს ეს წილი იყო 30% და 2024 წლისთვის ჩამოვიდა 17.5%-მდე.
"ეს ტენდენცია არის კლებისკენ მიდრეკილი. წელსაც, წლის ბოლოს უკვე 17.5-ზე ნაკლები იქნება ევროკავშირის წილი მსოფლიო ეკონომიკაში. ზუსტად იგივე ციფრები, მცირე განსხვავებით, წლებში იყო იქ განსხვავება, იყო მოცემული ამერიკულ შესაბამის დოკუმენტში. ეს არის ძალიან მარტივი და უტყუარი მტკიცებულება იმისა, რომ ეკონომიკური ტენდენციები ევროკავშირში არის ძალიან უარყოფითი. მარტივი სტატისტიკაა, 2008 წელს ევროკავშირის წილი მსოფლიო ეკონომიკაში იყო 30%, ახლა არის 17.5%. ეს ყველაფერზე მეტყველებს. იგივე პერიოდში, ამერიკის ეკონომიკის წილი მსოფლიო ეკონომიკაში გაიზარდა და ევროკავშირის შემცირდა 30-დან 17.5%-მდე. ასევე, 2008 წელს ჩინეთის ეკონომიკა იყო 4 ტრილიონი დოლარი და ახლა არის, დაახლოებით, 18 ტრილიონი დოლარი, ანუ დაეწია ევროკავშირს. ევროკავშირი დარჩა იქ, სადაც იყო, ჩინეთი დაეწია 4 ტრილიონიდან და ამერიკული ეკონომიკა თუ იყო 15 ტრილიონი, ახლა თითქმის 30 ტრილიონამდეა გაზრდილი. ეს ყველაფერზე  მეტყველებს და ეს ყველაფერი არის ევროპული ბიუროკრატიის უსუსურობის შედეგი. ნაცვლად იმისა, რომ ევროპული ბიუროკრატია იყოს ორიენტირებული საკუთარი ეკონომიკური პრობლემების დაძლევაზე, ისინი არიან დაკავებული სხვა ქვეყნების დემოკრატიულ პროცესებში ჩარევით. ეს თავისთავად მეტყველებს იმაზე, რომ მათ აქვთ დაკარგული სუვერენიტეტი და არასუვერენული ევროპული ბიუროკრატია,  რა თქმა უნდა, მხოლოდ და მხოლოდ ზიანს მოუტანს ევროკავშირს. შესაბამისად, ჩვენ იმედი უნდა დავიტოვოთ, რომ ეს ვითარება შეიცვლება, სხვანაირად ეს ტენდენციები არ შეჩერდება.
იგივე ეხება, მათ შორის, ადამიანის უფლებებს, დემოკრატიას. თქვენ ნახეთ, რა მოხდა რუმინეთში. თქვენ ხედავთ, როგორ მუშაობს ბრიტანული საზოგადოებრივი მაუწყებელი. ჩვეულებრივად, ყალბი ინფორმაციის გავრცელებით არის დაკავებული. ეს არის უმძიმესი ტენდენციები, რასაც ესაჭიროება შეჩერება“, -  განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.

PM Kobakhidze criticised the EU for focusing on interfering in other countries’ democratic processes rather than addressing its own economic challenges
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze said at a government briefing that the current US administration was highlighting trends he had previously discussed regarding global economic shifts, particularly the declining share of the European Union in the world economy.
Kobakhidze noted that the EU’s share fell from 30% in 2008 to 17.5% in 2024, describing the trend as “declining” and pointing to it as evidence of negative economic developments in Europe.
“In the same period, the US economy grew, while the EU’s share decreased from 30% to 17.5%. China’s economy also expanded, rising from 4 trillion dollars in 2008 to about 18 trillion dollars, catching up with the EU. Meanwhile, the US economy has grown from 15 trillion to nearly 30 trillion dollars. This demonstrates the ineffectiveness of European bureaucracy,” Kobakhidze said.
He criticised the EU for focusing on interfering in other countries’ democratic processes rather than addressing its own economic challenges, saying this reflected a loss of sovereignty and will ultimately harm the bloc.
Kobakhidze also linked the trends to issues such as human rights and democracy, citing events in Romania and the work of the British public broadcaster as examples of the “spread of misinformation and negative tendencies” that, in his view, needed to be addressed.