ირაკლი კობახიძე ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდა
ბიზნესი არის თავისუფალი, უნდა იყოს თავისუფალი და ფასწარმოქმნა არსებითად უნდა ხორციელდებოდეს თავისუფალი საბაზრო პრინციპების შესაბამისად, თუმცა აფთიაქების შემთხვევაშიც შემოდის სოციალური კომპონენტი, რაც ჩვენ გვაწუხებს. როგორც ხელისუფლება, პასუხისმგებელი ვართ იმაზე, რომ ჩვენი მოსახლეობის სოციალური ინტერესები მაქსიმალურად იყოს დაცული, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ სასურსათო პროდუქციის ფასებთან დაკავშირებით მოქმედი სამთავრობო საკოორდინაციო კომისიის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა, რომელსაც ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
მისი თქმით, მედიკამენტებისა და სააფთიაქო ფასების საკითხი მოსახლეობაში აქტუალურია, შესაბამისად, ხელისუფლებისთვის პრიორიტეტულია, სექტორის წარმომადგენლებთან განიხილოს, რამდენად არსებობს სივრცე ფასების შემცირებისთვის.
„რაც შეეხება კონკრეტულად სააფთიაქო ქსელებს, აფთიაქებს, ერთი პროცესი უკვე გავიარეთ 2022 წელს, როდესაც რეფერენტული ფასები დაწესდა და ამან ბევრი მიმართულებით შედეგები მოგვცა კონკრეტულ მედიკამენტებზე, მედიკამენტების კონკრეტულ ჯგუფებზე ფასები რეალურად შემცირდა. გვინდა, ამაზეც ვიმსჯელოთ, რამდენად არის სივრცე ამ ჩამონათვალის გაფართოებისთვის. ასევე, სააფთიაქო ქსელებში ხდება სხვა პროდუქტების რეალიზაციაც, სადაც ვნახეთ, რომ საკმაოდ დიდია ფასთა შორის სხვაობა. თუ ავიღებთ ევროპულ ფასებს, ხშირ შემთხვევაში არის 35-40 პროცენტი სხვაობა ევროპის ქვეყნებთან, მათ შორის დიდ ბრიტანეთთან, საფრანგეთთან და ა.შ. ესეც საინტერესოა, რამდენად ეფუძნება ეს მაღალი ფასები მიწოდების ლოგიკურ ჯაჭვს. საქმე ეხება ბიზნესს, ბიზნესი არის თავისუფალი და უნდა იყოს თავისუფალი და ფასწარმოქმნა არსებითად უნდა ხორციელდებოდეს თავისუფალი საბაზრო პრინციპების შესაბამისად, თუმცა აფთიაქების შემთხვევაშიც შემოდის სოციალური კომპონენტი, რაც ჩვენ გვაწუხებს. როგორც ხელისუფლება, ჩვენ ვართ პასუხისმგებელი იმაზე, რომ ჩვენი მოსახლეობის სოციალური ინტერესები მაქსიმალურად იყოს დაცული და თუ სადმე არის გაუმჯობესების სივრცე, ამაზე უნდა ვიზრუნოთ მაქსიმალურად. სწორედ ამას ეფუძნება ჩვენი ინიციატივა ყველა მიმართულებით, მათ შორის აფთიაქების მიმართულებით“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
შეხვედრა ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენლებთან დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა და მას 25 ფარმაცევტული კომპანიის წარმომადგენელი დაესწრო.
მიმდინარე კვირას სამთავრობო საკოორდინაციო კომისიის ფორმატში შეხვედრა ასევე გაიმართება საწვავის ფასებთან დაკავშირებით.

Kobakhidze noted that the issue of medicine and pharmacy costs remained a priority for the population
Georgia’s Prime Minister, Irakli Kobakhidze, on Wednesday said that while business should remain free and pricing largely determined by market principles, the government must also consider the social dimension in the pharmacy sector to protect public interests.
Speaking at a government coordination commission meeting on food and pharmacy prices, Kobakhidze noted that the issue of medicine and pharmacy costs remained a priority for the population. He said the government aimed to explore with industry representatives the potential for price reductions.
“Regarding pharmacy networks, we went through a similar process in 2022 when reference prices were set, which led to concrete results for certain medicines. We want to assess whether this list can be expanded. In pharmacies, we also see significant price differences for other products. Compared to European prices, the difference can be 35-40 percent, including in countries such as the UK and France. We are examining whether these high prices correspond to the logic of the supply chain,” Kobakhidze said.
He stressed that while business was free and pricing should follow market principles, a social component was present in pharmacies. “As the government, we are responsible for ensuring that the social interests of our population are protected. Where there is room for improvement, we will act,” he added.
The meeting, held in a discussion format, was attended by representatives from 25 pharmaceutical companies. This week, the government coordination commission will also hold a meeting on fuel prices.
Government Administration Head Levan Zhorzholiani said that the commission’s aim is to reduce the financial burden on citizens as much as possible. “At the meeting with medicine and pharmacy network representatives, we agreed that price reductions are possible. This will require work and possibly regulatory changes, in close coordination with the Ministry of Health. Our goal is to ease the financial pressure on citizens and reduce social costs wherever possible,” the official added.