ირაკლი კობახიძე - საქართველოს ეკონომიკა სტაბილურად ვითარდება, გვაქვს მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპი
საქართველო შეიძლება იყოს ძალიან საინტერესო ადგილი ჩინური კომპანიებისთვის ქვეყანაში ინვესტიციების ჩასადებად და მთავრობა ყველაფერს გააკეთებს, რათა შესთავაზოს მათ საუკეთესო შესაძლებლობები ინვესტიციებისთვის, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ CCTV-სთან, გადაცემა Leaders Talk-ში განაცხადა.
მისი თქმით, თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების წინსვლის შესახებ მოლაპარაკებების დასრულებით, საქართველოს შეუძლია კიდევ უფრო გააღრმაოს სავაჭრო პარტნიორობა ჩინეთთან.
"2018 წელს თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ხელმოწერის შემდეგ, ჩვენ არსებითად წინ წავწიეთ სავაჭრო პარტნიორობა ჩინეთთან და ციფრები შთამბეჭდავია, ზრდა არის მართლაც თვალსაჩინო. რა თქმა უნდა, თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების წინსვლის შესახებ მოლაპარაკებების დასრულებით, ჩვენ შეგვიძლია კიდევ უფრო გავაღრმაოთ სავაჭრო პარტნიორობა ჩინეთთან. ჩვენ გვსურს ჩინეთში ექსპორტის მოცულობის გაზრდა. საქართველოს ეკონომიკა სტაბილურად ვითარდება. ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში ჩვენ გვაქვს მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპი. საქართველოს წლიური ეკონომიკური ზრდა საშუალოდ 9.7% იყო, ხოლო წელს, თუ პირველ სამ კვარტალს ავიღებთ, 7.7%-ია. ასე რომ, ჩვენ სწრაფად ვვითარდებით და ამ სწრაფი განვითარებით, რა თქმა უნდა, შეგვიძლია ჩინეთისთვის კიდევ უფრო საინტერესო პარტნიორი გავხდეთ. არსებობს მრავალი განსხვავებული სფერო, სადაც საქართველოში ინვესტიციები შეიძლება საინტერესო იყოს ჩინელი პარტნიორებისთვის. მაგალითად, ენერგეტიკის სექტორი, ტრანსპორტი და ლოჯისტიკა, ტურიზმი და მასპინძლობა. საქართველო ეკონომიკურ აქტორებს ხელსაყრელ საინვესტიციო გარემოს სთავაზობს. ჩვენ ძალიან ლიბერალური ეკონომიკური პოლიტიკა გვაქვს. ჩვენ გვაქვს ძალიან დაბალი გადასახადები, ძალიან მარტივი საგადასახადო სისტემა, ნაკლები ბიუროკრატია საქართველოში ბიზნესის წარმოებისთვის. საქართველო ასევე ძალიან მაღალ პოზიციებზეა სხვადასხვა ინდექსში ბიზნესის კეთების სიმარტივის თვალსაზრისით. სწორედ ამიტომ, ვფიქრობ, რომ საქართველო შეიძლება იყოს ძალიან საინტერესო ადგილი ჩინური კომპანიებისთვის ქვეყანაში ინვესტიციების ჩასადებად და მთავრობა ყველაფერს გააკეთებს, რათა შესთავაზოს მათ საუკეთესო შესაძლებლობები ინვესტიციებისთვის“, - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Friday said the country’s economy was developing steadily, maintaining a strong pace of growth over the past several years.
In an interview with China’s state broadcaster CCTV on the programme Leaders Talk, Kobakhidze highlighted Georgia’s economic progress and called on Chinese investors to explore opportunities in the country.
“Georgia can be a very attractive destination for Chinese companies to invest in and the Government will do everything possible to offer them the best opportunities for investment”, the Prime Minister stated.
Kobakhidze added since the signing of the Free Trade Agreement with China in 2018, trade between the two countries has grown significantly.
“We have made substantial progress in our trade partnership with China and the figures are indeed impressive. Upon completing the talks to advance the Free Trade Agreement, we will be able to deepen our economic cooperation even further”, he said.
The Prime Minister noted that Georgia’s economy had demonstrated robust and consistent growth, with an average annual growth rate of 9.7 percent over the past four years and 7.7 percent recorded in the first three quarters of this year.
“There are many different sectors that could be of interest to Chinese investors, including energy, transport and logistics, tourism and hospitality. Georgia offers a favourable investment climate, a liberal economic policy, low taxes, a simple tax system and minimal bureaucracy for doing business”, Kobakhidze explained.
He added that Georgia ranked highly in international indices for ease of doing business.
“For all these reasons, Georgia can be a very interesting place for Chinese companies to invest in and we will continue working to ensure the best possible conditions for them”, the Prime Minister concluded.