ირაკლი კობახიძე - საქართველოს რკინიგზაში, შემდეგი 10 წლის განმავლობაში, ჩაიდება ძალიან მასშტაბური ინვესტიციები
30%-ით გაიზარდა საქართველოს რკინიგზის წლიური წმინდა მოგება, ანუ უკვე არსებული მაჩვენებლები რომ ავიღოთ ვნახავთ, რომ მინიმუმ 40 მლნ ლარით მეტი ექნება რკინიგზას შემოსავალი წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 1-წლიან ჭრილში, რაც ბუნებრივია, არის მნიშვნელოვანი შედეგი, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ საქართველოს რკინიგზის „ისტორიული განახლების“ პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მისივე თქმით, პირველად, ბოლო წლების განმავლობაში, ჩამოყალიბდა რკინიგზის განვითარების ერთიანი ხედვა - 10-წლიანი გეგმა, სადაც ასახულია რკინიგზის განვითარების ყველა მნიშვნელოვანი მიმართულება.
"ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ პირველად ამ ბოლო წლების განმავლობაში, ჩამოყალიბდა რკინიგზის განვითარების ერთიანი ხედვა, 10-წლიანი გეგმა, სადაც ასახულია რკინიგზის განვითარების ყველა მნიშვნელოვანი მიმართულება, მათ შორის, აქ საუბარია სავაგონო და სალოკომოტივო პარკის სრულ განახლებაზე, 50 ახალი ლოკომოტივი და 1 500 ახალი ვაგონი იქნება შეძენილი საქართველოს რკინიგზის მიერ, ასევე, 10 ახალი სამგზავრო მატარებელი, რაც ხელს შეუწყობს ტვირთბრუნვის მნიშვნელოვნად გაზრდას, გაზრდის კომფორტს და შეამცირებს გადაადგილების დროს ჩვენი მგზავრებისა და სტუმრებისთვის.
განხორციელდება რკინიგზის სადგურებისა და სარკინიგზო მონაკვეთების სრული მოდერნიზაცია, დაინერგება თანამედროვე ავტომატიზებული მართვის სისტემები, დაემატება რკინიგზას ახალი მიმართულებები, აშენდება ანაკლიის პორტთან დამაკავშირებელი 18-კილომეტრიანი რკინიგზის ახალი ხაზი. ჩვენ, ასევე, დავაანონსეთ ბორჯომ-ბაკურიანის ისტორიული რკინიგზის, ე.წ. „კუკუშკის“ განახლება, რაც მნიშვნელოვანია ჩვენი საზოგადოებისთვის და ტურისტული კუთხითაც.
მთლიანობაში, საქართველოს რკინიგზაში, შემდეგი 10 წლის განმავლობაში, ჩაიდება ძალიან მასშტაბური ინვესტიციები, საორიენტაციო მოცულობა არის 1.7 მლრდ დოლარი, რაც სხვადასხვა წყაროდან იქნება მობილიზებული. ის შედეგები, რაც უკვე გვაქვს საქართველოს რკინიგზაში მეტყველებს იმაზე, რომ სწორი მიდგომის პირობებში შესაძლებელია, ძალიან სწრაფად მივაღწიოთ ფუნდამენტურ შედეგებს. კერძოდ, თუ სწორად ვებრძვით კორუფციას, ნეპოტიზმს და თუ სწორ ნაბიჯებს ვდგამთ მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესების კუთხით, შედეგი შეიძლება დადგეს ძალიან სწრაფად. ამის საუკეთესო მაგალითია საქართველოს რკინიგზა“, - განაცხადა კობახიძემ.
მან მადლობა გადაუხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრსა და საქართველოს რკინიგზის გენერალურ დირექტორს წარმატებული რეფორმების განხორციელებისთვის.
"მინდა, მადლობა გადავუხადო ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს, რომლის ზედამხედველობითაც, ხელმძღვანელობითაც წარიმართა ეს პროცესები საქართველოს რკინიგზაში, ასევე, განსაკუთრებული მადლობა მინდა გადავუხადო საქართველოს რკინიგზის გენერალურ დირექტორ ლაშა აბაშიძეს, სწორედ, მისი ხელმძღვანელობით განხორციელდა ეს რეფორმები და ცვლილებები. მადლობა მათ, რა თქმა უნდა, ეს მხოლოდ დასაწყისია, შემდეგი 10 წლის განმავლობაში გადაიდგმება ძალიან მნიშვნელოვანი ნაბიჯები, რომლებიც განვითარების სრულიად სხვა დონეზე გადაიყვანს საქართველოს რკინიგზას“, - განაცხადა კობახიძემ.

The prime minister said early results demonstrated that rapid progress was possible through improved management efficiency and efforts to tackle corruption and nepotism
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Tuesday said sweeping reforms at Georgian Railway were already yielding “tangible results”, one year after a complete management change at the company.
Speaking at a presentation described as a “historic renewal” of the railway, Kobakhidze said the overhaul had laid the groundwork for a series of reforms that were beginning to show measurable progress.
He stressed the strategic importance of connectivity for Georgia’s economic development, highlighting the country’s transit role and ongoing investments in infrastructure. These, he said, include the expansion of highways, upgrades to airports, and plans for a new international airport in Tbilisi by 2031, alongside the development of the Anaklia deep-sea port.
The prime minister said railway development was central to this broader strategy.
Kobakhidze also noted the company’s annual net profit has increased by 30%, with revenues rising by at least 40 million lari compared with the same period last year.
He also announced that, for the first time in recent years, a unified 10-year development plan has been established. The strategy included the full renewal of rolling stock, with plans to acquire 50 new locomotives, 1,500 wagons and 10 passenger trains.
Kobakhidze also confirmed plans to rehabilitate the historic Borjomi–Bakuriani railway, known as the Kukushka, citing its cultural and tourism value.
Overall investment in the railway sector over the next decade is expected to reach approximately $1.7bn, sourced from multiple channels, he added.
The prime minister said early results demonstrated that rapid progress was possible through improved management efficiency and efforts to tackle corruption and nepotism.
He thanked the economy minister and Georgian Railway’s director general, Lasha Abashidze, for overseeing the reforms, adding that the transformation of the railway sector was “only the beginning” of a longer-term development agenda.