ირაკლი კობახიძე - საქართველოში ქართველმა სტუდენტმა შეძლოს ზუსტად ისეთივე ხარისხის უმაღლესი განათლების მიღება, როგორსაც ახერხებს განვითარებულ ქვეყნებში
ყველა თანხმდება, რომ დღეს უმაღლესი განათლების სისტემა ვერ პასუხობს თანამედროვე გამოწვევებს, სტანდარტებს, შესაბამისად, ჩვენ უნდა გვქონდეს ამბიციური ამოცანა, საქართველოში ქართველმა სტუდენტმა შეძლოს ზუსტად ისეთივე ხარისხის უმაღლესი განათლების მიღება, როგორსაც ახერხებს განვითარებულ ქვეყნებში, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ „იმედი LIVE“-ში განაცხადა.
მისი შეფასებით, ეს აბსოლუტურად რეალური და შესაძლებელია.
პრემიერმა განათლების რეფორმის კონცეფციის იმ მიმართულებაზე ისაუბრა, რომელიც გეოგრაფიულ დეკონცენტრაციას გულისხმობს და აღნიშნა, რომ დღეს სტუდენტების 85%-ზე მეტი უმაღლეს განათლებას დედაქალაქში იღებს.
„ისედაც დატვირთულია ქვეყნის დედაქალაქი, რაც ბევრი კუთხით არის პრობლემა და მიგრაციის პროცესი ასევე ბუნებრივია. წლიდან წლამდე იზრდება დედაქალაქის მცხოვრებთა რაოდენობა. 34%-მდე არის გაზრდილი დედაქალაქის მოსახლეობის წილი ქვეყნის მოსახლეობაში. რა თქმა უნდა, არსებული საუნივერსიტეტო სისტემაც ახალისებს ამგვარ მიგრაციას. სტუდენტი ჩამოდის თბილისში, აქ არის დასაქმების მეტი პერსპექტივა შექმნილი დღევანდელ დღეს და რჩება თბილისში. ამ დროს შესაძლებელია, განათლების სისტემის დეკონცენტრაციითაც შევუწყოთ ხელი რეგიონების თანაბარ სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას. მთლიანობაში სისტემისთვის არის ეს საინტერესო, მათ შორის იმისთვის, რომ განვითარდეს სხვა დიდი ქალაქები. პირველ რიგში ეს ეხება ქუთაისს და რუსთავს, რომლებიც გვინდა, დავტვირთოთ როგორც საუნივერსიტეტო ქალაქები და ამასთან ერთად, ლოგიკურად, როდესაც განვითარდება ინფრასტრუქტურა შესაბამის ქალაქებში, გაჩნდება ახალი სტიმული დასაქმების ხელშეწყობისთვისაც, ახალი სამუშაო ადგილები და ეს გამოიწვევს კომპლექსურ ცვლილებებს. ახალი ფუნქცია უნდა შევძინოთ ჩვენ შესაბამის ქალაქებს და რეგიონებს. ამისთვის საჭიროა ინფრასტრუქტურის განვითარება. თუმცა, ეს არ ეხება მხოლოდ რუსთავს და ქუთაისს, ჩვენ გვაქვს ასევე ხუთი რეგიონული სახელმწიფო უნივერსიტეტი - ბათუმი, ახალციხე, გორი, თელავი და ზუგდიდი. ჩვენი ერთ-ერთი ამოცანაა, ამ უნივერსიტეტებსაც გავუძლიეროთ ინფრასტრუქტურა და რესურსები. მათ შორის აქ იგულისხმება ის, რომ მეტი სტუდენტის მიღება უნდა შეძლონ ამ უნივერსიტეტებმა. აქცენტი გაკეთდება პედაგოგიურ და აგრარულ მიმართულებაზე, ასევე პროფესიული განათლების მიმართულებითაც უნდა გავაძლიეროთ რეგიონული უნივერსიტეტების რესურსები. ეს შესაბამისად გამოიწვევს დეკონცენტრაციას, რაც მთლიანობაში ხელს შეუწყობს რეგიონების თანაბარ სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებას, რაც არის სახელმწიფოს ერთ-ერთი კონსტიტუციური ამოცანა“, - განაცხადა კობახიძემ.

PM Kobakhidze: Georgian students must have access to same quality of higher education as in developed countries
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze on Thursday said the country’s higher education system must evolve to meet modern standards, ensuring that Georgian students can receive the same quality of education as their peers in developed countries.
Speaking on Imedi LIVE, Kobakhidze emphasised that achieving this goal is both ambitious and entirely realistic.
“Everyone agrees that today, the higher education system does not fully meet contemporary challenges and standards. Therefore, our ambitious objective is to ensure that Georgian students can obtain the same level of higher education in Georgia as they would in developed countries,” said the Prime Minister.
Kobakhidze also discussed the geographical deconcentration of higher education, noting that currently, more than 85 percent of students study in the capital city of Tbilisi, which contributes to the capital’s overpopulation and regional imbalance.
“The capital is already heavily loaded, which creates various challenges, including increased migration. The share of Tbilisi’s population in the country has risen to 34 percent. The current university system reinforces this trend - students come to Tbilisi for education and stay because of better employment opportunities,” he said.
The Prime Minister added decentralising higher education can promote balanced regional development, particularly by strengthening Kutaisi and Rustavi as university cities.
“We aim to enhance infrastructure in these cities, which will, in turn, create new employment opportunities and stimulate regional growth. Additionally, we plan to strengthen the five regional state universities - in Batumi, Akhaltsikhe, Gori, Telavi and Zugdidi - by expanding their infrastructure and capacity. These universities will focus primarily on pedagogical, agricultural, and vocational education, which will further contribute to educational and economic decentralization,” Kobakhidze noted.
He added that the Government’s long-term vision is to ensure equal social and economic opportunities across all regions, in line with Georgia’s constitutional development goals.