ირაკლი კობახიძე – სამი წელი შესრულდა დღეს უკრაინაში ომის დაწყებიდან, მინდა გამოვთქვა იმედი, რომ რაც შეიძლება მალე დამყარდება მშვიდობა ჩვენს მეგობარ ქვეყანაში
სამი წელი შესრულდა დღეს უკრაინაში ომის დაწყებიდან. ეს არის ნამდვილად ტრაგიკული თარიღი ჩვენი მეგობარი ქვეყნის, უკრაინის ისტორიაში, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ მთავრობის სხდომაზე განაცხადა.
პრემიერმა გამოთქვა იმედი, რომ უკრაინაში მალე დამყარდება მშვიდობა.
“სამი წელი შესრულდა დღეს უკრაინაში ომის დაწყებიდან. ეს არის ნამდვილად ტრაგიკული თარიღი ჩვენი მეგობარი ქვეყნის, უკრაინის ისტორიაში. ძალიან მძიმეა ომის შედეგები ჩვენი მეგობარი ქვეყნისთვის, ჩვენი მეგობარი ხალხისთვის., უამრავი ადამიანია დაღუპული ამ ომის შედეგად. ათ მილიონამდე უკრაინელი იქცა დევნილად, ლტოლვილად. უკრაინის ტერიტორიების 20% დღეს არის ოკუპირებული რუსეთის ფედერაციის მიერ, განადგურებულია ინფრასტრუქტურა, ეკონომიკა, ენერგეტიკა. უკრაინის საგარეო ვალი აღწევს ეკონომიკის თითქმის 100%-ს. 96%-ია წლევანდელი მაჩვენებელი და წლის ბოლოსთვის უკვე გადასცდება 100%-ს ეს მაჩვენებელი.
ჩვენ ჩვენს მეგობარ ქვეყანას, მეგობარ ხალხს ვუსურვებთ პირველ რიგში მშვიდობას. პრინციპულად მნიშვნელოვანია, რაც შეიძლება სწრაფად, წარმატებით დასრულდეს ის პროცესი, რომელიც არის დაწყებული და რომელიც უკავშირდება უკრაინაში მშვიდობის დამყარებას. კიდევ ერთხელ მინდა გამოვთქვა იმედი, რომ რაც შეიძლება მალე დამყარდება მშვიდობა ჩვენს მეგობარ ქვეყანაში, უკრაინაში“, – განაცხადა კობახიძემ.

Georgian PM claims peace as “top priority” for Ukraine on war’s third anniversary
On the third anniversary of the ongoing war in Ukraine, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze conveyed his “desire for peace” in the war-torn country. During a Government session on Monday, he called the day a “heartbreaking” milestone for Ukraine and its people, who he said had endured “tremendous hardship” since the Russian invasion in 2022.
Kobakhidze underscored the heavy toll the war had taken, including “widespread loss of life, the displacement of millions, and the continued occupation of approximately 20% of Ukraine’s territory by Russian forces”.
“The war has had severe consequences for our brotherly nation,” Kobakhidze said. “Countless lives have been lost, and nearly 10 million Ukrainians have been forced to flee their homes.”
He also pointed out the economic difficulties Ukraine is facing, noting that the country’s foreign debt “is nearing the equivalent of its entire GDP. The war has also significantly damaged Ukraine’s infrastructure, economy, and energy sectors”.
“This year, the foreign debt has reached 96%, and projections show that it will surpass 100% by the end of the year,” Kobakhidze remarked.
Kobakhidze called for an “accelerated and successful resolution” to peace talks, reaffirming that “the most important wish we have for Ukraine and its people is peace.”