ირაკლი კობახიძე - უკრაინაში ჩამოქცეულია ეკონომიკა, დანგრეულია ინფრასტრუქტურა, კორუფცია ყვავის, მოლდოვა არის ევროპის ერთ-ერთი ყველაზე კორუმპირებული ქვეყანა
161
ყველა ვხედავთ, რა მდგომარეობაა უკრაინასა და მოლდოვაში, ასეთ დროს საუბარი იმაზე, რომ მოლდოვა, ან უკრაინა წინ უსწრებს საქართველოს არის ცარიელი სპეკულაციები, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
მისი თქმით, უკრაინაში შექმნილია უმძიმესი მდგომარეობა, მათ შორის, ჰუმანიტარული თვალსაზრისით, ჩამოქცეულია ეკონომიკა, დანგრეულია ინფრასტრუქტურა, ხოლო მოლდოვა არის ევროპის ერთ-ერთი ყველაზე კორუმპირებული ქვეყანა.
"ყველა ვხედავთ, რა მდგომარეობაა უკრაინასა და მოლდოვაში. უკრაინაში, სამწუხაროდ, არის შექმნილი უმძიმესი მდგომარეობა, 2022 წლის შემდეგ იცით, როგორ მძიმედ განვითარდა პროცესები ამ ქვეყანაში, რაც ჩვენთვის არის ძალიან გულდასაწყვეტი, ეს არის ჩვენი მეგობარი ქვეყანა, ჩვენი მეგობარი ხალხი, თუმცა ხედავთ, რა მდგომარეობაა შექმნილი - ჩამოქცეულია ეკონომიკა, დანგრეულია ინფრასტრუქტურა, ჰუმანიტარული თვალსაზრისით არის უმძიმესი მდგომარეობა, კორუფცია ყვავის, ეს არის ის უმძიმესი მდგომარეობა, რომელიც დღეს არის უკრაინაში შექმნილი.
რაც შეეხება მოლდოვას, მოლდოვაც არის ევროპის ერთ-ერთი ყველაზე კორუმპირებული ქვეყანა, ეს აისახება მათ შორის, ეკონომიკურ ზრდაზე. ჩვენ, ბოლო 5 წლის განმავლობაში, 2022 წლიდან მოყოლებული, მოვახერხეთ, დაახლოებით 14 მლრდ დოლარით გაგვეზარდა სხვაობა საქართველოსა და მოლდოვას ეკონომიკებს შორის. ეს არის, რა თქმა უნდა, მათ შორის, კორუფციის შედეგი, ინსტიტუციური კრიზისის შედეგი, რომელიც შექმნილია მოლდოვაში, ეს არის საერთო სურათი.
ასეთ დროს საუბარი იმაზე, რომ მოლდოვა, ან უკრაინა წინ უსწრებს საქართველოს არის ცარიელი სპეკულაციები", - განაცხადა კობახიძემ.

Georgian PM dismisses claims that Ukraine or Moldova are ahead of Georgia
“In such circumstances, claims that Moldova or Ukraine are ahead of Georgia are empty speculation,” Kobakhidze said
Georgia’s Prime Minister Irakli Kobakhidze has rejected suggestions that Ukraine or Moldova are outperforming Georgia, describing such comparisons as “empty speculation”.
Kobakhidze said the current situation in both countries makes such claims unfounded.
“We all see what the situation is in Ukraine and Moldova,” he said.
The prime minister pointed to the consequences of the war in Ukraine from 2022, describing conditions there as very difficult. He said the country’s economy has been severely weakened, infrastructure damaged and the humanitarian situation significantly worsened, while also alleging that corruption remained a major issue.
Kobakhidze added that Moldova faced its own challenges, describing it as one of the most corrupt countries in Europe. He argued that this has had a negative impact on its economic growth and broader institutional development.
According to the prime minister, Georgia has widened the economic gap with Moldova in recent years, stating that the difference between the two economies has increased by approximately $14bn over the past five years.
He said this divergence reflected, in part, differences in governance and institutional stability.
“In such circumstances, claims that Moldova or Ukraine are ahead of Georgia are empty speculation,” Kobakhidze said.