ირაკლი კობახიძის ოფიციალური ვიზიტი თურქმენეთში დასრულდა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის ოფიციალური ვიზიტი  თურქმენეთში დასრულდა. საქართველოს მთავრობის მეთაური აშხაბადის საერთაშორისო აეროპორტში თურქმენეთის მინისტრთა კაბინეტის თავმჯდომარის მოადგილე ნოკერგული ატაგულიევმა გააცილა. ოფიციალური ვიზიტი პრემიერმა მედიასთან შეაჯამა.
როგორც ირაკლი კობახიძემ აღნიშნა, საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი ამოცანაა, განავითაროს საკუთარი როლი შუა დერეფნის ფარგლებში და ამ კუთხით თურქმენეთთან თანამშრომლობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.
“თურქმენეთი ჩვენთვის არის ძალიან მნიშვნელოვანი ქვეყანა, რომელთანაც გვაკავშირებს მჭიდრო და პოზიტიური პოლიტიკური თანამშრომლობა. საუბარი გვქონდა ეკონომიკურ თანამშრომლობაზე, ამ კუთხით არის ძალიან დიდი სივრცე იმისთვის, რომ განვავითაროთ ურთიერთობები. საქართველოს ერთ-ერთი მთავარი ამოცანაა, განავითაროს საკუთარი როლი შუა დერეფნის ფარგლებში და ამ კუთხით თურქმენეთთან თანამშრომლობას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება. ჩვენ გვქონდა საუბარი ძალიან კონკრეტულ საკითხებზე, რომელთანაც არის დაკავშირებული ეკონომიკური თანამშრომლობის განვითარება. ასევე მინისტრებს ჰქონდათ საუბარი კონკრეტულ საკითხებზე, ხელი მოეწერა რამდენიმე მნიშვნელოვან შეთანხმებას. ვფიქრობთ, ეს ვიზიტი ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის განვითარებას, როგორც პოლიტიკური თვალსაზრისით, ასევე ეკონომიკური კუთხით. ეკონომიკური თანამშრომლობის განვითარების პოტენციალი არის ძალიან დიდი და ამას განსაკუთრებულ ყურადღებას დავუთმობთ“, –  განაცხადა კობახიძემ.

Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has completed his official visit to Turkmenistan. At Ashgabat International Airport, he was seen off by Turkmenistan’s Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Nokerguly Ataguliyev. The Prime Minister summarized the visit during a media briefing.
According to Kobakhidze, one of Georgia’s key priorities is to enhance its role within the Middle Corridor, making cooperation with Turkmenistan particularly significant.
“Turkmenistan is a very important country for us, with which we share close and positive political cooperation. We discussed economic collaboration, and there is significant potential to strengthen our relations in this area. One of Georgia’s main objectives is to develop its role in the Middle Corridor, and cooperation with Turkmenistan plays a crucial role in this regard. We had discussions on specific topics related to economic cooperation, and ministers also held talks on concrete issues. Several important agreements were signed. We believe this visit will further enhance our partnership both politically and economically. The potential for economic cooperation is substantial, and we will devote special attention to its development,” Kobakhidze stated.