ირაკლი ლექვინაძე - მიმდინარე წელს მომხმარებლის მომართვიანობა გაორმაგდა
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს ერთ-ერთი მთავარი მიმართულებაა მომხმარებელთა უფლებების დაცვა, აღსანიშნავია, რომ მომართვიანობა 2025 წელს 2024 წელთან შედარებით სააგენტოში 65 %-ით გაიზარდა, ხოლო რაც შეეხება მიმდინარე წლის 2 თვეს, 2025 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, GCCA-ში შემოსული განცხადებების რაოდენობაში 92 %-იანი ზრდა დაფიქსირდა, რაც, უფლებების ნაწილში მომხმარებელთა ცნობიერების ზრდაზე მიუთითებს, - ამის შესახებ საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარე ირაკლი ლექვინაძემ ბათუმში, მომხმარებლის დაცვის IV საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში გამართულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
ირაკლი ლექვინაძემ, სიტყვით გამოსვლისას, ყურადღება დაუთმო GCCA-ის მიერ შემუშავებულ ძირითად სტანდარტებს, სახელმძღვანელო დოკუმენტებს და სააგენტოს მიერ ბოლო წლებში მიღწეულ პროგრესს საერთაშორისო აღიარების თვალსაზრისით.
მისივე თქმით, კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მიერ განხილული საქმეების 90 % მომხმარებლის სასარგებლოდ წყდება და გასულ წელს, ჯამში, მომხმარებლებს 1 მლნ ლარზე მეტი აუნაზღაურდათ.
"საქართველოს კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოსთვის განსაკუთრებული პატივია, რომ 2026-2027 წლებში საქართველო უხელმძღვანელებს მომხმარებელთა დაცვის საერთაშორისო ქსელს - ICPEN-ს. ეს წარმოადგენს მნიშვნელოვან აღიარებას ჩვენი ინსტიტუციური განვითარების, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და იმ პროგრესის, რომელიც ქვეყანამ მომხმარებელთა დაცვის სფეროში განახორციელა. ამავე კონტექსტში, განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ სააგენტომ ICPEN-ისა და მსოფლიო ბანკის მიერ დაწესებული 2025 წლის მომხმარებელთა განათლების ჯილდო მოიპოვა. აღნიშნული ჯილდო ადასტურებს, რომ მომხმარებელთა ინფორმირება და განათლება ჩვენი საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია", - განაცხადა ლექვინაძემ.
ღონისძიების მონაწილეებს, ასევე, მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს პარლამენტის წევრმა ვლადიმერ ბოჟაძემ, დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის უფროსმა დავით ონოფრიშვილმა, სემეკის თავმჯდომარე დავით ნარმანიამ, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე გოგა გულორდავამ და კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ლევან კალანდაძემ.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა მომხმარებლის უფლებების დაცვის მიმართულებით დანერგილი სტანდარტები და აღსრულების მექანიზმები მიმოიხილეს.
მომხმარებლის დაცვის IV საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში ბოლო ღონისძიება, ხვალ, წყალტუბოში გაიმართება.

Georgian Competition and Consumer Protection Agency: consumer complaints increased by 65% in 2025
The head of the Georgian Competition and Consumer Protection Agency (GCCA), Irakli Lekvinadze, on Sunday said consumer complaints submitted to the agency increased by 65 per cent in 2025 compared to 2024, indicating growing public awareness of consumer rights.
Lekvinadze made the statement during an event held in the country’s Black Sea resort city of Batumi as part of the 4th International Consumer Protection Week.
He said the number of applications submitted to the GCCA in the first two months of 2026 also rose, showing a 92 per cent increase compared to the same period in 2025.
“Protecting consumer rights is one of the main directions of the Competition and Consumer Protection Agency. The growth in the number of complaints indicates an increase in consumer awareness regarding their rights,” Lekvinadze said.
During his speech, he also highlighted the key standards and guideline documents developed by the agency, as well as the progress achieved in recent years in terms of international recognition.
Lekvinadze added 90 peer cent of the cases reviewed by the agency are resolved in favour of consumers and in 2025 consumers were compensated with more than ₾1 million ($366,000) in total.
He also noted that Georgia will chair the International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) in 2026–2027, which he described as significant recognition of the country’s institutional development and international cooperation in the field of consumer protection.
Lekvinadze added that the GCCA also received the 2025 Consumer Education Award, established by ICPEN and the World Bank.
“This award confirms that informing and educating consumers is one of the key priorities of our work,” he said.
During the event, participants reviewed standards and enforcement mechanisms implemented in the field of consumer rights protection.
The final event of the 4th International Consumer Protection Week will take place tomorrow in Tskaltubo, in the country’s western Imereti region.