ირაკლი ნადირაძე - ბიძინა ივანიშვილს გადაწყვეტილი აქვს ირაკლი კობახიძის გაშვება და პრემიერად ქალის დანიშვნა
"ბიძინა ივანიშვილს გადაწყვეტილი აქვს ირაკლი კობახიძის გაშვება და პრემიერად ქალის დანიშვნა - ოლიგარქის გუნდში ჩაშლაა, 4 ოქტომბერს კი გამარჯვებულ ქართველ ხალხს ერგება მთავრობის არჩევის უფლება“ - წერს “ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთი ლიდერი ირაკლი ნადირაძე.
"ეჰ, რა ტყუილად წვალობს ირაკლი კობახიძე... რომ იცოდეს საკუთარი თავი შეეცოდებოდა... გადაწყვეტილი აქვს ბიძინას მისი გაშვება... ოლიგარქს მომავალ პრემიერად ქალი უნდა....
# არ გაჩერდება ინფოს მდინარე, ბიძოს გუნდიდან გამომდინარე
ოცნება ჩამოშლილია!!! 4 ოქტომბერს იმარჯვებს ხალხი!!! პრემიერსაც და მთავრობასაც აირჩევს და დანიშნავს გამარჯვებული ქართველი ხალხი!!” - წერს ირაკლი ნადირაძე.

UNM claims Ivanishvili plans to replace Kobakhidze with female PM
Writing on social media, Nadiradze said  “poor Kobakhidze… if he knew his fate, he would have sympathised with himself
Writing on social media, Nadiradze said “poor Kobakhidze… if he knew his fate, he would have sympathised with himself
A senior member of the opposition United National Movement (UNM), Irakli Nadiradze, has claimed that Georgian billionaire founder of the ruling Georgian Dream party, Bidzina Ivanishvili, intends to remove Prime Minister Irakli Kobakhidze and appoint a woman as the next prime minister.
Writing on social media, Nadiradze said
“poor Kobakhidze… if he knew his fate, he would have sympathised with himself. Bidzina has decided to dismiss him… the oligarch wants a woman as the next prime minister.”
He added that the ruling Georgian Dream party is in disarray and predicted that on 4 October, the “victorious Georgian people” will have the right to elect the prime minister and the government.