ირაკლი ნადირაძე - ჩვენ ვარჩიეთ ჩვენი თავისუფლებისთვის, ღირსებისა და სამართლიანობისთვის ბრძოლა
ჩვენი მიზანი არ არის აქციებზე დგომა, ეს არ არის ჰობი, არც გატაცება და არც რევოლუციას ახსენებდა ვინმე, ქვეყანას რომ ჰყავდეს ხელისუფლება, რომელიც ემორჩილება ხალხის ნებასა და არჩევანს, - ამის შესახებ "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა ირაკლი ნადირაძემ სასამართლო პროცესზე განაცხადა.
მისივე თქმით, ნორმალურ ქვეყანაში ხელისუფლება უნდა იცვლებოდეს არჩევნების გზით, ამისთვის კი სახელმწიფოში უნდა ტარდებოდეს თავისუფალი, დემოკრატიული, გამჭვირვალე და სამართლიანი არჩევნები.
"მიტინგიც და აქციაც თავისუფლების და დემოკრატიის გამოხატულებაა, ეს ხელისუფლებასთან კომუნიკაციის ერთგვარი ფორმაა, როდესაც ხალხი ცდილობს, რომ ხელისუფლებაში მყოფთ გააგონონ ხმა და პროტესტი და როცა გყავს ეროვნული და ადეკვატური ხელისუფლება, როგორც წესი, მსგავსი ტიპის ხალხმრავალი აქციები არასოდეს რჩება რეაგირების გარეშე და ყველა ნორმალური ხელისუფლება ცდილობს გამოსავლის პოვნას.
ჩვენ ვარჩიეთ ჩვენი თავისუფლებისთვის, ღირსებისა და სამართლიანობისთვის ბრძოლა. ჩვენი მიზანი არ არის აქციებზე დგომა, ეს არ არის ჰობი, არც გატაცება და არც რევოლუციას ახსენებდა ვინმე, ქვეყანას რომ ჰყავდეს ხელისუფლება, რომელიც ემორჩილება ხალხის ნებასა და არჩევანს.
ნორმალურ ქვეყანაში ხელისუფლება უნდა იცვლებოდეს არჩევნების გზით, ამისთვის კი სახელმწიფოში უნდა ტარდებოდეს თავისუფალი, დემოკრატიული, გამჭვირვალე და სამართლიანი არჩევნები", - განაცხადა ირაკლი ნადირაძემ.
პაატა ბურჭულაძე, პაატა მანჯგალაძე, მურთაზ ზოდელავა, ირაკლი ნადირაძე და ლაშა ბერიძე 2025 წლის 4 ოქტომბერს ღამით დააკავეს. გამოძიება მათ კონსტიტუციური წყობის ძალადობრივად შეცვლისკენ ან სახელმწიფო ხელისუფლების დამხობისკენ მოწოდებას, ასევე ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებას, ხელმძღვანელობასა და მასში მონაწილეობას ედავება, რაც 9 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.

Protests are ‘not a hobby’ but a fight for democracy, arrested opposition leader
The opposition politician, a member of the United National Movement, said protests and demonstrations represented expressions of freedom and democracy, and served as a means of communication between citizens and the authorities
Irakli Nadiradze has told a court hearing that anti-government protests in Georgia were driven by demands for democracy and fair elections, rather than revolutionary aims.
“Our goal is not to stand at rallies. This is not a hobby, nor a passion,” Nadiradze said during court proceedings. “No one would even speak about revolution if the country had a government that obeyed the will and choice of the people.”
The opposition politician, a member of the United National Movement, said protests and demonstrations represented expressions of freedom and democracy, and served as a means of communication between citizens and the authorities.
According to Nadiradze, governments in democratic states should respond to large-scale public demonstrations and seek solutions to political crises.
“We chose to fight for our freedom, dignity and justice,” he said.
Nadiradze also argued that in a “normal country”, governments should change through elections, adding that this required elections to be free, democratic, transparent and fair.
Nadiradze was arrested on the night of 4 October 2025 alongside Paata Burchuladze, Paata Manjgaladze, Murtaz Zodelava and Lasha Beridze.
Investigators accuse the group of publicly calling for the violent overthrow of the constitutional order and state authority, as well as organising, leading and participating in group violence. The charges carry prison sentences of up to nine years.