ირაკლი ნადირაძე - ჩვენ ვიქნებით ასობით ათასი, ჩვენს გვერდით არიან ასეთი მაგარი, ვაჟკაცი, პატრიოტი ბიჭები
“განსაკუთრებით ამაღელვებელი და ემოციური იყო იმ ადამიანებისგან სოლიდარობის და მხარდაჭერის მოსმენა, ვინც თავისი სამსახურებრივი მოვალეობიდან გამომდინარე ყოველთვის მზად იყო, რომ საქართველოსთვის ნასროლი ტყვიისთვის საკუთარი მკერდი შეეშვირა. 4 ოქტომბერი იქნება ქართველი ხალხის გამარჯვების დღე!” - განაცხადა “ნაციონალური მოძრაობის” ლიდერმა ირაკლი ნადირაძემ სამხედროების განცხადებაზე.
“განსაკუთრებით ამაღელვებელი და ემოციური იყო იმ ადამიანებისგან სოლიდარობის და მხარდაჭერის მოსმენა, ვინც თავისი სამსახურებრივი მოვალეობიდან გამომდინარე ყოველთვის მზად იყო, რომ საქართველოსთვის ნასროლი ტყვიისთვის საკუთარი მკერდი შეეშვირათ.
უნდა იცოდეს ჩვენმა მოქალაქეებმა, ვინც 4 ოქტომბერს იქნებიან რუსთაველზე, ჩვენ ვიქნებით ასობით ათასი, ჩვენ ვართ ბევრი, ჩვენს გვერდით არიან ასეთი მაგარი, ვაჟკაცი, პატრიოტი ბიჭები და ჩვენ ყველა ერთად აუცილებლად მშვიდობიანად დავამარცხებთ რუს ოლიგარქ ივანიშვილს, ამიტომ 4 ოქტომბერს ყველანი ერთად უნდა ვიყოთ ძალიან ბევრი. 4 ოქტომბერი იქნება ქართველი ხალხის გამარჯვების დღე ამ მაგარ პატრიოტ ბიჭებთან”, - განაცხადა ირაკლი ნადირაძემ.

Georgia’s opposition party, the United National Movement (UNM), has welcomed the backing of war veterans for the upcoming demonstrations on 4 October, the day of local government elections largely boycotted by opposition parties.
Opposition leader Irakli Nadiradze addressed supporters, describing the event as a day of unity and patriotic action. He praised military and security personnel, saying “they stand alongside citizens” ready to defend Georgia. “We will be hundreds of thousands strong. Brave, patriotic men stand with us. 4 October will be a day of victory for the Georgian people,” Nadiradze said.
A statement from veterans living abroad, delivered by former Interior Ministry official Irakli Shaishmelashvili, called on lower- and mid-level security officers to act independently of leadership, which the veterans accused of siding with the government. The veterans said that the country was at a critical moment, framing the protests as an effort to protect Georgia from “Russian domination, injustice, and hopelessness.”
The veterans criticised the enforcement of allegedly stolen election results, claiming that officers’ actions or inaction had facilitated systemic wrongdoing. They said citizens peacefully protesting were met with repression and humiliation. The statement urged officers to participate in structural reforms of Georgia’s security services to prioritise lawfulness, public safety, and accountability.