ირაკლი ფავლენიშვილი – ამ მოცემულობაში არანაირ არჩევნებზე საუბარი არ და ვერ იქნება
ამ მოცემულობაში არანაირ არჩევნებზე საუბარი არ და ვერ იქნება, – ამის შესახებ “ერთიანობა – ნაციონალური მოძრაობის” ერთ-ერთმა ლიდერმა ირაკლი ფავლენიშვილმა თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით განაცხადა.
მისივე თქმით, როდესაც ცესკოს დაკომპლექტების წესი და სხვა მიმართულებები შესაბამისი იქნება, ამ შემთხვევაში ექნება აზრი საარჩევნო პროცესებში მონაწილეობას.
“ამ მოცემულობაში არანაირ არჩევნებზე საუბარი არ და ვერ იქნება. კრიტიკულ აზრს ახშობენ, მიიღეს კანონები, რომლებიც უნდა გამოიყენონ არასამთავრობო ორგანიზაციების, ოპოზიციური პარტიების და მათ შორის, ოპოზიციური ტელევიზიების გასაუქმებლად, ამიტომ, რომელიმე პოლიტიკურმა პარტიამ რომ არჩევნებზე დაიწყოს საუბარი, უბრალოდ არაადეკვატური იქნება. ამ მოცემულობით, რა თქმა უნდა, გამორიცხულია.
როდესაც ცესკოს დაკომპლექტების წესი და სხვა მიმართულებები შესაბამისი იქნება დემოკრატიული სტანდარტის, ამ შემთხვევაში ექნება აზრი საარჩევნო პროცესებში მონაწილეობას”, – განაცხადა ირაკლი ფავლენიშვილმა.

One of the leaders of the opposition party Unity – National Movement, Irakli Pavlenishvili, on Thursday dismissed any possibility of participating in the upcoming local elections this year, citing concerns over the country’s political environment.
“In this situation, there can be no talk of any elections,” Pavlenishvili said, arguing that fundamental democratic conditions are not being met.
He further claimed critical voices in Georgia were being suppressed, while newly adopted laws could be used to dismantle non-governmental organizations, opposition parties, and independent media.
“For any political party to start talking about elections would simply be inadequate,” he stated. “When the rules for staffing the CEC [Central Election Commission] and other directions are appropriate to democratic standards, then it will make sense to participate in the electoral processes.”
The Georgian government has faced mounting criticism from domestic and international actors over allegations of democratic backsliding, particularly regarding electoral reforms and restrictions on civil society amid ongoing protests in the country sparked by the Georgian Dream Government’s move last year to halt the country’s EU integration until 2028.