ირანის წინააღმდეგ აშშ-ის ომის ხუთი კვირის განმავლობაში 13 ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე დაიღუპა და 360-ზე მეტი დაიჭრა.
პენტაგონის ოფიციალური მონაცემებით, 3 აპრილის მდგომარეობით, ირანის წინააღმდეგ სამხედრო კამპანიის შედეგად 365 ამერიკელი სამხედრო მოსამსახურე დაიჭრა და 13 დაიღუპა.
დაჭრილების უდიდესი ნაწილი სახმელეთო ჯარებიდანაა - 247, საზღვაო ფლოტიდან - 63, საზღვაო ქვეითებიდან - 19 და საჰაერო ძალების შემადგენლობიდან - 36.
ბოლო დღეებში აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა არაერთხელ განაცხადა, რომ შეერთებული შტატები ირანის წინააღმდეგ ომის დასრულებას მომდევნო ორი-სამი კვირის განმავლობაში ელის. მისი თქმით, ეს სავარაუდოდ, მოხდება მაშინაც კი, თუ თეირანი შეთანხმებაზე უარს იტყვის.
ტრამპმა ასევე ცოტა ხნის წინ ერს მიმართა და განაცხადა, რომ ორ-სამ კვირაში შეერთებული შტატები ძალიან ძლიერ დარტყმას განახორციელებს და "ირანს ქვის ხანაში დააბრუნებს".
ამასობაში, ბრძოლები გრძელდება. ცოტა ხნის წინ აშშ-სა და ისრაელის ძალებმა გაანადგურეს ირანის უდიდესი ხიდი, რომელიც თეირანსა და ქარაჯს აკავშირებდა, ხოლო ირანმა ჩამოაგდო აშშ-ის ორი სამხედრო თვითმფრინავი.
დღეს ირანმა ბუშირის ატომურ ელექტროსადგურთან ახალი დარტყმის შესახებ განაცხადა. ირანული მხარის ცნობით, ჭურვი ობიექტის ღობესთან მოხვდა, რის შედეგადაც დაცვის თანამშრომელი დაიღუპა, თუმცა სადგურის ძირითადი მონაკვეთები არ დაზიანებულა.

US reports 13 troops killed and more than 360 injured in five weeks of Iran campaign
Thirteen American service members have been killed and more than 360 injured during the first five weeks of the United States’ military campaign against Iran, according to official Pentagon figures.
As of 3 April, a total of 365 personnel had been wounded and 13 killed, the Pentagon said. The majority of those injured were from the Army, accounting for 247 casualties, followed by 63 from the Navy, 36 from the Air Force and 19 from the Marine Corps.
In recent days, US President Donald Trump has repeatedly said he expects the conflict to end within the next two to three weeks. He suggested this could happen even if Tehran refuses to agree to a deal.
In a recent address to the nation, Trump said the United States would carry out a “very powerful strike” within weeks, adding that it could “set Iran back to the Stone Age”.
Fighting between the sides continues. US and Israeli forces have reportedly destroyed Iran’s largest bridge linking Tehran and Karaj, while Iran says it has shot down two American military aircraft.
Earlier today, Iran reported a new strike near the Bushehr nuclear power plant. Iranian officials said a projectile struck near the facility’s perimeter, killing a security guard, but added that the main infrastructure of the plant was not damaged.