ისრაელმა ირანის ბირთვული პროგრამის ობიექტებზე საჰაერო დარტყმები განახორციელა
18 ივნისის ღამეს ისრაელმა მასშტაბური საჰაერო დარტყმა განახორციელა ირანის დედაქალაქ თეირანში მდებარე სამხედრო ობიექტებზე. დარტყმა განხორციელდა ბირთვული პროგრამისა და სარაკეტო იარაღის ობიექტებზე, - ინფორმაციას IDF-ის პრესსამსახური ავრცელებს.
ისრაელის თავდაცვის ძალების ცნობით, ისრაელის საჰაერო ძალების 50-ზე მეტმა გამანადგურებელმა განახორციელა დარტყმების სერია თეირანში სამხედრო ობიექტებზე, რომლებიც დაზვერვის საფუძველზე შეირჩა.
ისრაელი აცხადებს, რომ ეს ადგილები პირდაპირ კავშირში იყო ირანის ბირთვული იარაღის პროგრამასთან. კერძოდ, საუბარია თეირანში არსებულ ქარხანაზე, რომელიც დაკავშირებულია ურანის გამდიდრების ცენტრიფუგების წარმოებასთან.
ირანის რეჟიმი ურანს სპეციალურად ბირთვული იარაღის შესაქმნელად ამდიდრებს, რადგან ასეთ დონეზე გამდიდრება ბირთვული ენერგიის მშვიდობიანი გამოყენებისთვის საჭირო არ არის.
იმ ღამეს ასევე დაბომბეს იარაღის წარმოების რამდენიმე ობიექტი, კერძოდ, ნედლეულისა და კომპონენტების წარმოებისთვის განკუთვნილი ქარხანა, რომელიც ირანმა უკვე გამოიყენა და აგრძელებს ისრაელის წინააღმდეგ გამოყენებას.
გარდა ამისა, თავს დაესხნენ თვითმფრინავების განადგურებისთვის განკუთვნილი საზენიტო რაკეტების კომპონენტების წარმოებისთვის განკუთვნილ ობიექტს.
ეს სამიზნეები განადგურდა ისრაელის თავდაცვის ძალების მიერ ირანის ბირთვული პროგრამისა და მისი სარაკეტო ინდუსტრიის წინააღმდეგ ოპერაციების ფარგლებში.
13 ივნისს ისრაელმა ირანის წინააღმდეგ ოპერაცია დაიწყო, თავს დაესხა ქვეყნის სამხედრო და ბირთვულ ობიექტებს. ისრაელის თავდაცვის ძალებმა მრავალ სამიზნეს დაარტყა და ირანის რეჟიმის ლიდერები გაანადგურა. სამიზნეებს შორის იყო ურანის გამდიდრების მნიშვნელოვანი ცენტრი.
საპასუხოდ, ირანმა ისრაელის მიმართულებით რაკეტებისა და დრონების გაშვება დაიწყო. შედეგად დაიღუპა და დაშავდა ათობით ადამიანი.
ისრაელის პრემიერ-მინისტრმა ბენიამინ ნეთანიაჰუმ განაცხადა, რომ ამ ოპერაციის შესახებ გადაწყვეტილება ჯერ კიდევ 2024 წლის ნოემბერში მიიღეს, თუმცა მისი განხორციელება პოლიტიკური ვითარების გამო გადაიდო. ამრიგად, დარტყმისთვის მზადება დაახლოებით რვა თვე გაგრძელდა.

Israel strikes weapons facilities in Tehran
The Israeli military has confirmed it carried out overnight airstrikes on multiple weapons production sites in Iran, including a centrifuge manufacturing facility in Tehran.
The Israel Defense Forces on Wednesday claimed over 50 fighter jets took part in the operation, targeting infrastructure allegedly linked to Iran’s nuclear and missile programmes.
A centrifuge is a device used to enrich uranium, which can be used for civilian nuclear energy or in the development of nuclear weapons. Israel has long accused Iran of secretly pursuing nuclear arms capabilities - an allegation Tehran denies.
Iranian state media reported that among the targets were a missile factory near Tehran and a building associated with a military university that reportedly trains members of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC).
In the hours leading up to the latest strikes, the Israeli military issued a warning in Persian via social media, advising residents in Tehran’s southwestern districts to evacuate.
Meanwhile, tensions flared further as rockets were launched into Israel late Monday night. According to Israeli reports, at least 15 missiles struck central parts of the country, with sirens sounding in multiple cities. Iran has not officially confirmed responsibility, but the attack follows a pattern of retaliatory strikes seen over the past several days.
The escalating confrontation began on 13 June, when Israel launched a military campaign targeting what it described as nuclear weapons development sites and other strategic facilities in Iran. Tehran responded with a wave of drone and missile attacks on Israeli territory.