იტალიაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე ევროპარლამენტარ ლეოლუკა ორლანდოს შეხვდა
იტალიაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე ევროპარლამენტარ ლეოლუკა ორლანდოს შეხვდა.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები მოზარდების ჩართვას საქართველო-იტალიის გაცვლით პროგრამაში. პროექტი 1997-2007 წლებში მოქმედი მოდელის მსგავსი იქნება, რომლის ფარგლებშიც ასობით დევნილმა ახალგაზრდამ შეძლო იტალიაში გამგზავრება და სხვადასხვა კულტურულ-საგანმანათლებლო პროგრამაში მონაწილეობა.
დღევანდელ შეხვედრაზე აღნიშნული პროექტის აღდგენის პერსპექტივები განიხილეს.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა ასევე ისაუბრეს ქართულ-აფხაზური კულტურული მემკვიდრეობის დაცვასა და კულტურული ურთიერთობების გაღრმავებაზე, რაც სხვადასხვა ფორმატის პროექტებით განხორციელდება.
"ეს პროექტი ჩემთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგან თავად ვიყავი მისი მონაწილე და პირადი გამოცდილებით ვიცი, თუ რაოდენ დიდი როლი აქვს მსგავს ინიციატივებს მოზარდების განვითარებისთვის.
ამ პროექტის აღდგენა უმნიშვნელოვანესი გზავნილია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ახალგაზრდებისთვის. აფხაზეთის მთავრობის პრიორიტეტია, მათ განვითარების მეტი შესაძლებლობა და ევროპული პერსპექტივები შევთავაზოთ", - განაცხადა გიორგი ჯინჭარაძემ.
ევროპარლამენტარის თქმით, გიორგი ჯინჭარაძესთან შეხვედრამ მას წლების წინანდელი გამოცდილება გაახსენა.
"ჩემთვის დიდი პატივია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის თავმჯდომარესთან გიორგი ჯინჭარაძესთან შეხვედრა, რომელიც მახსენებს წლების წინანდელ გამოცდილებას, როდესაც სიცილიელმა ოჯახებმა აფხაზეთიდან დევნილ ასობით ბავშვებს უმასპინძლეს. გიორგი ერთ-ერთი იყო ამ ბავშვებიდან. მიხარია, როცა ვფიქრობ, რომ სტუმართმოყვარეობის ეს ჟესტი გადაიქცა ბევრი ახალგაზრდისთვის შესაძლებლობად", - განაცხადა ლეოლუკა ორლანდომ.
აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარემ, მადლიერების ნიშნად, წლების განმავლობაში გაწეული მხარდაჭერისთვის ევროპარლამენტარი მადლობის სიგელით დააჯილდოვა, ლეოლუკა ორლანდომ კი გიორგი ჯინჭარაძეს საჩუქრად გადასცა ავტობიოგრაფიული წიგნი, რომელიც ევროპარლამენტარის საქართველოში ვიზიტსა და საქართველო-იტალიის მეგობრულ ურთიერთობებს ეძღვნება.
შეხვედრას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი გიორგი ძაძამია, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის მინისტრი ალიონა ჩხოტუა, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატი ელგუჯა გვაზავა, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი იტალიაში თამარ ლილუაშვილი, საქართველოს გენერალური კონსული ქალაქ ბარიში ირაკლი ქოიავა, საქართველოს საპატიო კონსული სიცილიის რეგიონში ლეონარდა ამელა, აფხაზეთის საინფორმაციო-ანალიტიკური ცენტრის დირექტორი ეკა წივწივაძე და საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარის წარმომადგენელი ქეთევან ქორქაშვილი ესწრებოდნენ.

As part of an official visit to Italy, Chair of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia Giorgi Jincharadze on Sunday met with Member of the European Parliament Leoluca Orlando to discuss the potential revival of a Georgia–Italy youth exchange programme.
The meeting focused on engaging teenagers living in the occupied territories in an initiative modelled on the programme that operated from 1997 to 2007. During that period, hundreds of internally displaced young people travelled to Italy and participated in various cultural and educational activities.
Participants reviewed the prospects for restoring the project, as well as opportunities to strengthen Georgian–Abkhaz cultural heritage protection and deepen cultural ties through new joint initiatives.
“This project is especially important to me because I was personally one of its participants and know from experience the significant role such initiatives play in young people’s development,” Jincharadze said.
“Reviving this programme sends a vital message to youth living in the occupied territories. One of the Abkhazian government’s priorities is to offer them more development opportunities and a European perspective,” he added.
For his part, Orlando said the meeting brought back memories of earlier cooperation.
“It is a great honour to meet [...] Jincharadze, which reminds me of past experience when Sicilian families hosted hundreds of children displaced from Abkhazia. Giorgi was one of those children. It is gratifying to think that this gesture of hospitality became an opportunity for many young people,” Orlando noted.
As a sign of appreciation for years of support, Jincharadze presented the MEP with a certificate of gratitude. Orlando, in turn, gifted Jincharadze his autobiographical book dedicated to his visit to Georgia and to Georgian–Italian friendship.