"ჯარის ბანაკი 2025" დასრულდა
საქართველოს თავდაცვის ძალების გიორგი ანწუხელიძის სახელობის სერჟანტთა აკადემიასა და პოლკოვნიკ ბესიკ ქუთათელაძის სახელობის სამთო მომზადების სკოლაში „ჯარის ბანაკი 2025“ ოფიციალურად დასრულდა.
თავდაცვის მინისტრის მოადგილემ გრიგოლ გიორგაძემ მოსწავლეებსა და ინსტრუქტორ-სერჟანტებს სიტყვით მიმართა. მან ახალგაზრდებისთვის მსგავსი პროექტების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და სამხედრო ინსტრუქტორებს ბანაკის წარმატებით განხორციელებისთვის მადლობა გადაუხადა. დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით, ასევე მიმართა განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლევან ღირსიაშვილმა.
პროექტის განხორციელებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის სამახსოვრო დაფები გადაეცათ განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, საპატრიარქოს, სსიპ ახალგაზრდობის სააგენტოსა და ქართული იარაღის მუზეუმის წარმომადგენლებს, ასევე პროექტში ჩართული თავდაცვის ძალების სხვადასხვა ქვედანაყოფის მეთაურებს.
წელს „ჯარის ბანაკი“ კოჯორსა და საჩხერეში რვა ნაკადად განხორციელდა.  ბანაკმა მე-9, მე-10 და მე-11 კლასების 1700-მდე მოსწავლეს უმასპინძლა. საცეცხლე, ტოპოგრაფიის, სამხედრო ნავიგაციის, პირველადი სამედიცინო დახმარების, თვითგადარჩენის, საინჟინრო და სამთო მომზადებასთან ერთად, მოსწავლეებმა უპილოტო საფრენი აპარატების მართვაც შეისწავლეს.
პროექტში აქტიურად იყო ჩართული საქართველოს საპატრიარქო, რომლის წარმომადგენლები მართავდნენ შემეცნებით-საგანმანათლებლო ღონისძიებებს, რაც  ახალგაზრდებში სულიერი ღირებულებების განმტკიცებას ისახავდა მიზნად.
„ჯარის ბანაკი“ ახალგაზრდებში პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას, ჯანსაღი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციასა და ქართული ჯარის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდას ისახავს მიზნად.

Army Camp 2025 concludes in Georgia
The Army Camp 2025 program has officially concluded at the Giorgi Antsukhelidze Sergeants Academy and the Colonel Besik Kutateladze Mountain Training School of the Georgian Defense Forces.
Deputy Minister of Defense Grigol Giorgadze addressed the students and instructor-sergeants, highlighting the importance of such initiatives for young people and thanking the military instructors for the successful implementation of the camp. First Deputy Minister of Education, Science and Youth, Levan Ghirsiashvili, also delivered remarks to the audience.
In recognition of their significant contributions to the project, commemorative plaques were presented to the Ministry of Education, Science and Youth, the Patriarchate of Georgia, the LEPL Youth Agency, and the Georgian Arms Museum, as well as to commanders of various units of the Defense Forces involved in the program.
This year, Army Camp was held in eight rounds in Kojori and Sachkhere, hosting nearly 1,700 students from the 9th, 10th, and 11th grades. Alongside training in marksmanship, topography, military navigation, first aid, survival skills, engineering, and mountain preparation, participants also learned to operate unmanned aerial vehicles (UAVs).
The Patriarchate of Georgia actively participated in the project, organizing educational and awareness activities aimed at strengthening spiritual values among the youth.
The Army Camp initiative is designed to foster patriotism, promote a healthy lifestyle, and increase public awareness about the Georgian Armed Forces.