კახა გოგოლაშვილი – ამ სამი პირობის შესრულების გარეშე, რა თქმა უნდა, ოპოზიციამ უნდა გამოაცხადოს სრული ბოიკოტი და ამას უფრო მეტი მორალური ძალა ექნება
1772
სამი რამაა მნიშვნელოვანი – საარჩევნო გარემოს შეცვლა, კანონების უკან წაღება და პოლიტიკური პატიმრების გამოშვება უპირობოდ, – ამის შესახებ ექსპერტმა კახა გოგოლაშვილმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ამ პირობების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, ოპოზიციამ სრული ბოიკოტი უნდა გამოაცხადოს.
“სამი რამაა მნიშვნელოვანი – საარჩევნო გარემოს შეცვლა, კანონების უკან წაღება, რამაც დემოკრატია უკან დახია და მესამე – პოლიტიკური პატიმრების გამოშვება უპირობოდ. ამ სამი პირობის შესრულების გარეშე, რა თქმა უნდა, ოპოზიციამ უნდა გამოაცხადოს სრული ბოიკოტი და ამას უფრო მეტი მორალური ძალა ექნება.
“ოცნება” არ წავა ოპოზიციასთან არანაირ პირობებზე და დათქმებზე.
რაც შეეხება არჩევნებს, ეს რომ არალეგიტიმურია, ეს უნდა დარჩეს პროტესტის თემად.  ეს პროტესტი მიმართულია ახალ საპარლამენტო არჩევნებზე და პოლიტიკური პატიმრების გამოშვებაზე”, – განაცხადა კახა გოგოლაშვილმა.

Political analyst Kakha Gogolashvili on Wednesday called on the opposition to boycott upcoming municipal elections in October unless key democratic reforms are implemented.
Gogolashvili outlined three preconditions he believed were essential for restoring trust in Georgia’s political process – a reformed electoral environment, the repeal of controversial laws seen as undermining democracy, and the unconditional release of political prisoners arrested during pro-European protests.
“Without fulfilling these three conditions, of course, the opposition should declare a complete boycott,” Gogolashvili said, adding that such a move would carry “more moral force.”
Gogolashvili also dismissed the idea of negotiations with the ruling party, stating that Georgian Dream “will not go to the opposition on any conditions or reservations.”
He also questioned the legitimacy of the upcoming elections if the current political climate remained unchanged. “If they are illegitimate, this should remain a topic of protest,” he said, emphasizing that the call for new parliamentary elections and the release of political prisoners “must remain central” to the opposition’s agenda.