კახა კალაძე - დარწმუნებული ვარ, საქართველო ღირსეულ მასპინძლობას გაუწევს 20-წლამდელთა მსოფლიო ჩემპიონატს
167
დედაქალაქის მერმა კახა კალაძემ ფეხბურთის გულშემატკივრებს ფიფას 20-წლამდელთა მსოფლიო ჩემპიონატი 2029-ის საქართველოში ჩატარება მიულოცა.
როგორც მან თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის სხდომაზე აღნიშნა, ის ფაქტი, რომ ქვეყანას მსგავსი დონის ტურნირის მასპინძლობა უწევს, უდიდესი პასუხისმგებლობაა.
"გილოცავთ. დამოუკიდებელი საქართველოს  ისტორიაში პირველად, საქართველო 20-წლამდელთა მსოფლიო თასის სახით, ფიფას ეგიდით გამართულ მსოფლიო რანგის ტურნირს უმასპინძლებს. ჩვენთან ერთად მასპინძელი ქვეყანა სომხეთი იქნება. მსოფლიო დონის მსგავსი ტურნირის მასპინძლობა უდიდეს პატივთან ერთად არის დიდი პასუხისმგებლობა. მინდა, მადლობა გადავუხადო ფეხბურთის ფედერაციის ხელმძღვანელებს, ფიფას მხარდაჭერისთვის. ეს არის დასტური იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლება უდიდეს ძალისხმევას წევს სპორტის მიმართულებით, მათ შორის ფეხბურთის განვითარებისთვის, ახალი ინფრასტრუქტურის შესაქმნელად ქალაქებსა და რაიონებში.
თბილისში, ფეხბურთის ფედერაციასთან ერთად, ჩვენც ბევრი მნიშვნელოვანი პროექტი განვახორციელეთ. შეიქმნა ახალი საფეხბურთო სკოლები, რაც აუცილებელია ჩვენი პატარებისთვის. სამომავლოდაც ყველაფერი გაკეთდება, რომ ეს მიმართულება გავაძლიეროთ და ბევრი მსგავსი სპორტული კომპლექსი შეიქმნას. კიდევ ერთხელ ვულოცავ ფეხბურთის გულშემატკივრებს ამ მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებას. დარწმუნებული ვარ, საქართველო ღირსეულ მასპინძლობას გაუწევს 20-წლამდელთა მსოფლიო ჩემპიონატს“, - განაცხადა კახა კალაძემ.

Kaladze thanked officials from the Georgian Football Federation and FIFA for their support
Georgia will host the 2029 FIFA Under-20 World Cup, in a joint bid with Armenia, Tbilisi Mayor Kakha Kaladze has announced.
Speaking at a meeting of the Tbilisi municipal government, Kaladze congratulated football fans, describing the decision as a landmark moment for the country.
“For the first time in the history of independent Georgia, the country will host an international-level tournament under FIFA’s auspices, in the form of the Under-20 World Cup,” he said.
He added that co-hosting the tournament alongside Armenia represents both an honour and a significant responsibility.
Kaladze thanked officials from the Georgian Football Federation and FIFA for their support, saying the decision reflected ongoing efforts by the authorities to develop sport in the country, including football infrastructure.
He pointed to projects implemented in cooperation with the federation in Tbilisi, including the construction of new football schools, which he said are essential for youth development.
Kaladze said further investment is planned to strengthen sports infrastructure across cities and regions, expressing confidence that Georgia will host the tournament to a high standard.