კალასი - ევროკავშირი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლების მაღალჩინოსნებს, პატივი სცენ ადამიანის უფლებებს და შეწყვიტონ დემოკრატიული უკუსვლა
ევროკავშირი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლების მაღალჩინოსნებს, პატივი სცენ ადამიანის უფლებებს და შეწყვიტონ დემოკრატიული უკუსვლა, - ამის შესახებ ევროკავშირის უმაღლესმა წარმომადგენელმა საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების საკითხებში კაია კალასმა განაცხადა.
მისივე თქმით, ხელისუფლებამ უნდა გაათავისუფლოს დაკავებული მოქალაქეები.
"ევროკავშირი მოუწოდებს  საქართველოს ხელისუფლების მაღალჩინოსნებს, პატივი სცენ ადამიანის უფლებებს და შეწყვიტონ დემოკრატიული უკუსვლა.
ხელისუფლებამ უნდა გაათავისუფლოს უსამართლოდ დაკავებულები, გამოიძიოს სამართალდამცველების მხრიდან ძალის გადამეტებასთან დაკავშირებული ყველა ბრალდება და ანგარიშვალდებული პირები მისცეს პასუხისგებაში", - განაცხადა კაია კალასმა.

“The European Union urges senior officials of the Georgian government to respect human rights and halt democratic backsliding", Kallas said
The European Union has called on senior officials in the Georgian government to respect human rights and stop the country’s ongoing democratic backsliding, EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas said.
According to Kallas, the authorities must immediately release unlawfully detained citizens.
“The European Union urges senior officials of the Georgian government to respect human rights and halt democratic backsliding.
The authorities must free those unjustly detained, investigate all allegations of excessive force by law enforcement, and hold those responsible to account,” Kallas said.