კესარია აბრამიძის მკვლელობაში ბრალდებულს აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობა შეეფარდა
თბილისის საქალაქო სასამართლომ კესარია აბრამიძის მკვლელობაში ბრალდებულ ბექა ჯაიანს აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობა შეუფარდა. აღნიშნული გადაწყვეტილებით, სასამართლომ ბრალდების მხარის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა.
სხდომაზე თავად ბრალდებულს განცხადება არ გაუკეთებია.
საქმეზე წინასასამართლო სხდომა 7 ნოემბრისთვის ჩაინიშნა.
პროკურატურამ კესარია აბრამიძის დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობის ფაქტზე ბექა ჯაიანს ბრალდება დღეს წარუდგინა.
გამოძიების ინფორმაციით, მკვლელობამდე დაახლოებით ერთი კვირით ადრე კესარია აბრამიძეს და ბრალდებულს პირად საკითხზე უთანხმოება მოუვიდათ და აღნიშნულის გამო ისინი ერთმანეთს დაშორდნენ. 18 სექტემბერს, დაახლოებით 15:50 საათზე თბილისში, ადამ მიცკევიჩის ქუჩაზე მდებარე ერთ-ერთ მაღაზიაში ბ.ჯ.-მ “ოპინელის“ ფირმის გასაშლელი დანა შეიძინა და კესარია აბრამიძესთან შეხვედრა გადაწყვიტა.
„ბრალდებულის განმარტებით, კესარია აბრამიძე შეხვედრაზე დათანხმდა მათი ურთიერთობის ამსახველი ფოტოსურათების სოციალურ ქსელში გასაჯაროების სანაცვლოდ. ბრალდებული, იმ მიზნით, რომ კესარია აბრამიძეს შეხვედროდა და განზრახვა სისრულეში მოეყვანა, ფოტოების გასაჯაროებას დათანხმდა, რის შემდეგაც კესარია აბრამიძემ ფოტოსურათები სოციალურ ქსელში ატვირთა. გამოძიებით ასევე დადგენილია, რომ ბრალდებული სააკაძის მოედნის მიმდებარე ტერიტორიიდან ტაქსით დაახლოებით 19:10 საათზე კესარია აბრამიძის საცხოვრებელ სახლთან მივიდა, შევიდა იქვე მდებარე „ნიკორას“ ფირმის მაღაზიაში, შეიძინა ალკოჰოლური სასმელი და დაახლოებით 19:27 საათზე კესარია აბრამიძის ბინაში მივიდა. ბრალდებულმა შელაპარაკების ნიადაგზე, შურისძიების მოტივით, ჯერ ხელი დაარტყა კესარია აბრამიძეს, ხოლო შემდეგ იმავე დღეს შეძენილი დანით სხეულის სხვადასხვა ადგილებში 28 ჭრილობა მიაყენა. მიყენებული დაზიანებების შედეგად კესარია აბრამიძე ადგილზე გარდაიცვალა.
აღნიშნულის შემდეგ, დაახლოებით 20 წუთში ბრალდებულმა კესარია აბრამიძის საცხოვრებელი ბინა კიბეებით, ჩქარი ნაბიჯით დატოვა, ავთანდილის ქუჩიდან ვეფხისტყაოსნის ქუჩის გავლით გავიდა მირიან მეფის და შემდეგ ფარნავაზ მეფის ქუჩაზე, სადაც ამავე ქუჩაზე მდებარე ნათესავის ბინაში მივიდა, გამოიცვალა მხოლოდ სისხლიანი მაისური და ბინა დატოვა, რის შემდგომაც ჯერ ტაქსით წავიდა დიდუბის მეტროსთან, საიდანაც მეტროთი მეტროსადგურ „სარაჯიშვილამდე“ იმგზავრა, ხოლო შემდეგ ასევე ტაქსით სენაკისკენ გაემართა. ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, პოლიციის თანამშრომლებმა ბ.ჯ. სამტრედიისკენ მიმავალ გზაზე, კოპიტნარის აეროპორტის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეაჩერეს, რის შემდგომაც ბრალდებული სამართალდამცველებმა დააკავეს.
სისხლის სამართლის საქმეზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ბ.ჯ.-სთან ჩატარდა ფარული საგამოძიებო მოქმედება – „ფარული აუდიო-ვიდეოჩანაწერი“, სადაც მან დანაშაულის დეტალებზე ისაუბრა“, – აღნიშნულია პროკურატურის ინფორმაციაში.
საგამოძიებო უწყების ცნობით, დაკავებულს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის „თ“ და „მ“ ქვეპუნქტებით წარედგინა, რაც გენდერის ნიშნით, განსაკუთრებული სისასტიკით განზრახ მკვლელობას გულისხმობს და სასჯელის სახედ და ზომად 16-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
პროკურატურის ინფორმაციით, შინაგან საქმეთა სამინისტროში სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიება გრძელდება.

Tbilisi City Court has ordered pre-trial detention for Beka Jaiani, the suspect in the murder of a trangender woman Kesaria Abramidze. The court’s decision came after prosecutors filed a motion seeking custody for Jaiani, which the judge granted. During the hearing, the accused did not make any statements. The pre-trial hearing is scheduled for November 7.
Jaiani was formally charged earlier today by the Prosecutor’s Office of Georgia for the premeditated murder of Kesaria Abramidze under aggravated circumstances. According to the investigation, approximately a week before the murder, Abramidze and Jaiani had a personal disagreement, which led to their separation.
On September 18, at around 15:50, Jaiani purchased an Opinel folding knife from a store in Tbilisi and arranged a meeting with Abramidze. Prosecutors allege that Abramidze agreed to the meeting in exchange for Jaiani posting photos of their relationship on social media. Jaiani complied, posting the photos before meeting her at her apartment.
The investigation revealed that Jaiani arrived near Abramidze’s residence by taxi at approximately 19:10 and stopped at a nearby Nikora store to purchase alcohol. At around 19:27, he entered Abramidze’s apartment. Following a heated argument, driven by motives of revenge, Jaiani allegedly struck Abramidze and inflicted 28 stab wounds with the knife he had purchased earlier that day. The woman died at the scene from the injuries.
Shortly after the murder Jaiani left the apartment building in a hurry and fled the scene. He was later found by police while attempting to leave the city. Authorities apprehended Jaiani near Kopitnari Airport on the road to Samtredia after an intensive search.
During the investigation, law enforcements conducted a covert operation involving audio and video surveillance, during which Jaiani reportedly spoke about the details of the crime.
Jaiani faces charges under Article 109, sections “T” and “M” of the Georgian Criminal Code, which pertain to premeditated murder under aggravated circumstances, including gender-based violence and extreme cruelty. If convicted, he faces a sentence of 16 to 20 years or life imprisonment.
The Prosecutor’s Office has confirmed that the investigation into the case is ongoing.
Kesaria Abramidze, 36, was a Georgian actress and model. She was the first Georgian to publicly acknowledge that she is transgender.