კიევში 24 თებერვალს სამიტი გაიმართება – ვინ ეწვევა უკრაინას ომის მე-3 წლისთავზე
კიევში, უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის მესამე წლისთავთან დაკავშირებით, პარტნიორი ქვეყნებისა და ევროპელი ოფიციალური პირების მონაწილეობით სამიტი გაიმართება. ზოგიერთი მათგანი დედაქალაქში პირადად ჩავა, ნაწილი კი ონლაინ მიიღებს მონაწილეობას.
ევროსაბჭოს პრეზიდენტმა ანტონიო კოსტამ და ევროკომისიის პრეზიდენტმა ურსულა ფონ დერ ლაიენმა ორშაბათს, 24 თებერვალს, დედაქალაქში ვიზიტის შესახებ განაცხადეს.
კოსტამ აღნიშნა, რომ ევროკომისიის პრეზიდენტთან ერთად ეწვევა უკრაინის დედაქალაქს, რათა დაადასტუროს გმირი უკრაინელი ხალხისა და დემოკრატიულად არჩეული პრეზიდენტის ვოლოდიმირ ზელენსკის მხარდაჭერა.
აღსანიშნავია, რომ ერთი დღით ადრე უკრაინის პრემიერ-მინისტრმა დენის შმიგალმა განაცხადა, რომ რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის მესამე წლისთავზე კიევში ევროკომისართა საბჭო ჩავა.
“მთავრობა ევროკომისიის კოლეგებთან ერთად გამართავს ერთობლივ კონსულტაციებს. დაგეგმილია არაერთი ორმხრივი შეხვედრა. განვიხილავთ უსაფრთხოებისა და თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობას, აგრესორის წინააღმდეგ სანქციების გამკაცრებას, უკრაინასა და ევროკავშირს შორის ეკონომიკურ თანამშრომლობას და ევროკავშირში ინტეგრაციას”, – განაცხადა შმიგალმა.
სტუმრებს შორის იქნება ლიეტუვის პრეზიდენტი გიტანას ნაუსედაც. ამის შესახებ მან ჟურნალისტებს პირადად პრეზიდენტის სასახლეში, ოთხშაბათს, 19 თებერვალს საღამოს განუცხადა.
“ეს ვიზიტი ეწყობა ომის მესამე წლისთავის აღსანიშნავად. დიახ, ჩვენ ვიქნებით უკრაინაში ამ დროის განმავლობაში. ასევე იქნება საკმაოდ ბევრი ლიდერი. ეს, რა თქმა უნდა, ბევრად უფრო ფართო იქნება, ვიდრე ბალტიის ქვეყნების, თუნდაც ბალტიის ქვეყნებისა და ჩრდილოეთ ევროპის ფორმატი”, – განაცხადა ნაუსედამ.
მისივე თქმით, ეს იქნება პარტნიორებისთვის კიდევ ერთი შესაძლებლობა, “ისაუბრონ იმაზე, რაც ბოლო პერიოდში მოხდა და რა არის გასაკეთებელი უახლოეს მომავალში”.
პარტნიორ ქვეყნების სამიტზე ესპანეთს პრემიერ-მინისტრი პედრო სანჩესი წარადგენს. კიევში დაგეგმილი მოგზაურობის შესახებ მან სოციალურ ქსელ X-ში დაწერა.
“ორშაბათს (24 თებერვალს) მე ვიქნები კიევში, რათა დავადასტურო ესპანეთის მხარდაჭერა უკრაინის დემოკრატიისა და პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის მიმართ”, – აღნიშნა მან.
როგორც მანამდე პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, უკრაინა ორშაბათს, 24 თებერვალს კიევში ამზადებს პარტნიორ ქვეყნების ლიდერების შეხვედრას. ზელენსკის თქმით, ამ შეხვედრამ უნდა წარმოადგინოს შემდეგი ნაბიჯების მკაფიო ხედვა – მშვიდობის, უსაფრთხოების გარანტიებისა და დასავლეთის ქვეყნების კოლექტიური პოლიტიკის მომავალთან დაკავშირებით.

Kyiv summit on February 24: Who will visit Ukraine on third anniversary of war
On February 24, Kyiv will host a summit marking the third anniversary of Russia’s full-scale invasion of Ukraine. The event will bring together officials from partner countries and European leaders, with some attending in person and others joining online.
European Council President António Costa and European Commission President Ursula von der Leyen announced on Monday that they would travel to the Ukrainian capital for the occasion.
Costa stated that he and the European Commission President would visit Kyiv to reaffirm their support for the heroic Ukrainian people and their democratically elected president, Volodymyr Zelenskyy.
Notably, a day earlier, Ukrainian Prime Minister Denys Shmyhal confirmed that the European Commission would send a delegation to Kyiv for the anniversary.
“The government will hold joint consultations with European Commission colleagues. Several bilateral meetings are planned, where we will discuss security and defense cooperation, strengthening sanctions against the aggressor, economic collaboration between Ukraine and the EU, and Ukraine’s integration into the European Union,” Shmyhal stated.
Among the high-profile guests will be Lithuanian President Gitanas Nausėda, who confirmed his visit on Wednesday, February 19.
“This visit is being organized to mark the third anniversary of the war. Yes, we will be in Ukraine during this time. Many leaders will attend, making it a much broader event than just the Baltic and Northern European formats,” Nausėda said.
According to him, the summit will provide an opportunity for Ukraine’s partners to “discuss recent developments and determine what needs to be done in the near future.”
Spain will be represented by Prime Minister Pedro Sánchez, who announced his visit to Kyiv on social media platform X.
“On Monday (February 24), I will be in Kyiv to reaffirm Spain’s support for Ukrainian democracy and President Volodymyr Zelenskyy,” Sánchez wrote.
As previously stated by President Volodymyr Zelenskyy, Ukraine is organizing this meeting of partner country leaders to outline a clear vision for the next steps regarding peace, security guarantees, and the collective policies of Western nations.