კლუნების ფონდი მზია ამაღლობელის სასამართლო პროცესებს მონიტორინგს გაუწევს
დღეიდან, 18 მარტიდან, უფლებადამცველ ამალ კლუნისა და მსახიობ ჯორჯ კლუნის ფონდი ბათუმელები/ნეტგაზეთის დამფუძნებლისა და დირექტორის მზია ამაღლობელის სასამართლო პროცესს მონიტორინგს გაუწევს.
“კლუნის ფონდმა სამართლიანობისთვის დღეს განაცხადა, რომ TrialWatch, რომელიც უზრუნველყოფს უფასო იურიდიულ დახმარებას სიტყვის თავისუფლების მხარდასაჭერად მთელ მსოფლიოში, აპირებს აწარმოოს დამოუკიდებელი ქართველი ჟურნალისტის მზია ამაღლობელის სასამართლო პროცესის მონიტორინგი.
ამაღლობელი, რომელმაც დააარსა ჯილდოს მფლობელი ონლაინ მედიასაშუალებები: „ბათუმელები“ ​​და „ნეტგაზეთი“, დააკავეს 11 იანვარს საღამოს, როდესაც მან პოლიციის განყოფილების ღობეზე სტიკერი გააკრა საყოველთაო გაფიცვის მოწოდებით. ეს იყო ჟესტი მიმდინარე საპროტესტო აქციების მხარდასაჭერად, რომლებიც მოიცვა მთელი ქვეყანა 2024 წლის ნოემბრის შემდეგ“, – ნათქვამია კლუნის ფონდის განცხადებაში.
ამაღლობელის სასამართლო პროცესის დასრულების შემდეგ TrialWatch მოამზადებს ანგარიშს, რომელიც აფასებს საქმეს სამართლიანი სასამართლოს საერთაშორისო და რეგიონული სტანდარტების შესაბამისად.
ფონდის განცხადებაშია ხაზგასმულია, რომ მზია ამაღლობელს თავისუფლების 7 წლამდე აღკვეთა ემუქრება და „მას სამჯერ უთხრეს უარი გირაოს მოთხოვნაზე მხოლოდ ბრალდების მხარის მტკიცების საფუძველზე, დაცვის მხარის მიერ მოთხოვნილი გირაოს მიზეზების სათანადოდ გათვალისწინების გარეშე“.
“ასევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ამაღლობელს დაკავების შემდეგ ქალაქის პოლიციის უფროსი დაემუქრა და შეაფურთხა. მისი დაკავებისა და საქართველოში სხვა მომიტინგეების მიმართ მოპყრობის გამო პროტესტის ნიშნად, ამაღლობელი პატიმრობაში 38 დღის განმავლობაში შიმშილობდა“, – აღნიშნულია კლუნის ფონდის განცხადებაში.
როგორც კლუნის ფონდი აცხადებს, 2024 წლის ნოემბრიდან მოყოლებული საქართველოში მასობრივი საპროტესტო გამოსვლები ხასიათდება პოლიციის ძალადობით, დაკავებულების მიმართ არასათანადო მოპყრობითა და ჟურნალისტების შევიწროებით, რამაც გამოიწვია საერთაშორისო კრიტიკა და განგაში.
“საქართველოს მედიის, ინფორმაციისა და სოციალური კვლევის ცენტრმა დააფიქსირა 90-ზე მეტი შემთხვევა, როდესაც სამართალდამცველები თავს დაესხნენ მედიის თანამშრომლებს, როგორც სიტყვიერად, ისე ფიზიკურად ან ხელს უშლიდნენ მათ მუშაობისას“, – ნათქვამია კლუნის ფონდის განცხადებაში.
TrialWatch არის კლუნის ფონდის ინიციატივა, რომელიც უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს უსამართლოდ დაპატიმრებულ ჟურნალისტებს.
ამალ და ჯორჯ კლუნების ფონდი 40-ზე მეტ ქვეყანაში უფასო იურიდიულ დახმარებას უწევს სიტყვის თავისუფლებასა და ქალთა უფლებებს. ფონდის დახმარებით ათობით ჟურნალისტი გაათავისუფლეს და ათასობით ქალმა მიიღო უფასო იურიდიული მხარდაჭერა საკუთარი უფლებების დასაცავად.

Amal and George Clooney foundation to monitor trial of Georgian media manager Amaglobeli
The Clooney Foundation for Justice has announced that it will monitor the trial of Mzia Amaglobeli, an independent Georgian journalist and founder of the online media outlets Batumelebi and Netgazeti.
The trial, which has raised concerns over press freedom in Georgia, is being followed closely by international human rights organizations.
TrialWatch, an initiative of the Clooney Foundation, will oversee proceedings to assess whether the case meets international fair trial standards. Amaglobeli was arrested on January 11 after placing a sticker on the fence of a police station in Batumi, in Georgia’s west, in support of nationwide protests against the government’s decision late last year to halt EU integration until 2028.
The Clooney Foundation said Amaglobeli could face up to seven years in prison. The statement highlighted that she had been denied bail three times, with judges reportedly disregarding the arguments of her defense team. The foundation further reported that she was threatened and spat on by the city’s police chief following her arrest. In protest, she undertook a 38-day hunger strike while in custody.
The Georgian Center for Media, Information, and Social Research has documented over 90 cases of law enforcement officers allegedly attacking or obstructing journalists in the country. The case of Amaglobeli, the foundation warned, reflected a broader pattern of media suppression and police violence in Georgia.
Amaglobeli was initially detained for placing a protest sticker reading “Georgia goes on strike”. She was released but later re-arrested for allegedly slapping Batumi Police Chief Irakli Dgebuadze during a confrontation with police. The charge of assaulting a police officer carries a sentence of four to seven years in prison.
Her legal team argued that her detention was based on a forged protocol. Video footage, they claim, contradicted the official police account. The prosecution’s case rested on this disputed evidence, and Amaglobeli has remained in custody since January 14, when Batumi City Court ordered her pretrial detention.
Subsequent appeals have been unsuccessful. On February 14, Judge Levan Kolbaia ruled her defense team’s petition inadmissible. On February 19, Kutaisi Court of Appeal Judge Vera Dolidze also refused to review the case.
Amal and George Clooney’s foundation has provided legal support in over 40 countries, advocating for journalists and defending human rights.